Witold Sobociński o Andrzeju Wajdzie

2013-03-06 11:32:18 (ost. akt: 2013-03-06 11:31:56)

Podziel się:

Andrzej Wajda potrafi dobierać ludzi, z którymi współpracuje - mówi o dzisiejszym jubilacie operator filmowy Witold Sobociński. Jeden z najbardziej uznanych polskich reżyserów kończy dzisiaj 87 lat.

Witold Sobociński rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą od filmu "Wszystko na sprzedaż" z 1968 roku. Rozmówca Informacyjnej Agencji Filmowej zdradził, że praca ze znanym już wtedy reżyserem napawała do dumą i była dla niego wielkim wyróżnieniem. Operator przypomniał, że współpraca pomiędzy nim a Wajdą układała się dobrze. Witold Sobociński zrealizował więc zdjęcia do kolejnych filmów jubilata, między innymi do "Wesela" i "Ziemi obiecanej".

Witold Sobociński w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dodał, że "trzeba umieć pracować z Wajdą, żeby docenić sposób jego działania". Operator uważa też, że jubilat potrafi dobierać osoby, z którymi współpracuje na planie. Zdaniem Sobocińskiego, to jedna z przyczyn sukcesu jaki odniósł reżyser.

Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach w 1926 roku. Reżyser był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. W 1998 roku został laureatem weneckiego Złotego Lwa za dorobek życia. W 2000 roku uhonorowano go Oscarem za całokształt działalności filmowej.

Wśród produkcji, które zrealizował są między innymi „Kanał”, Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Pan Tadeusz” czy „Katyń”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Tokarczyk/dyd

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB