Małżeństwa homoseksualne legalne w Urugwaju

2013-04-11 11:28:00 (ost. akt: 2013-04-11 11:28:23)

Autor zdjęcia: wikimedia.org / public domain

Podziel się:

Homoseksualiści w Urugwaju będą mogli zawierać związki małżeńskie. To drugi w Ameryce Łacińskiej kraj z takimi uprawnieniami dla par jednopłciowych, po Argentynie.

Ustawę poparło ponad 2/3 deputowanych izby niższej urugwajskiego parlamentu. Dokument musi jeszcze podpisać prezydent i ma na to dwa tygodnie. Wiadomo jednak, że jest zwolennikiem małżeństw osób tej samej płci. W ubiegłym tygodniu projekt przyjął też zdecydowaną większością senat. W nowej ustawie podniesiono też do 16 lat wiek przyzwolenia na czynności seksualne. Do tej pory w Urugwaju wynosił on: 12 lat dla dziewcząt i 14 - dla chłopców.

W ostatnim czasie urugwajski parlament zliberalizował ustawę aborcyjną, teraz rozpoczął debatę nad legalizacją marihuany. Wcześniej zezwolił homoseksualistom na służbę wojskową. Tym tendencjom ostro sprzeciwia się urugwajski Kościół katolicki. Najnowsze przepisy uznaje za "osłabienie instytucji małżeństwa".
Mimo dużych wpływów Kościoła katolickiego, kraje Ameryki Łacińskiej stopniowo liberalizują prawo w kwestiach małżeństw homoseksualnych.

W 2010 roku zalegalizowała je sąsiadująca z Urugwajem Argentyna. W ubiegłym roku za opracowaniem przepisów ułatwiających takie relacje opowiedział się brazylijski Sąd Najwyższy. Małżeństwa par jednopłciowych są dopuszczalne także w stolicy Meksyku.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. joo #1051311 | 83.24.*.* 11 kwi 2013 11:38

    A co to ma wspólnego z Warmia i Mazurami ? Nie macie o czym pisać ? Może zacznijcie pisać, że w Kolumbii złapali przemytnika narkotyków, w Meksyku ktoś został zamordowany w walce gangów, a w Brazylii kogoś porwali. ;/

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz