Dwanaście zamkniętych zakładów w wyniku kontroli weterynarzy

2013-04-12 13:48:17 (ost. akt: 2013-04-12 13:50:46)

Autor zdjęcia: www.gazeta olsztynska.pl

Podziel się:

Dwanaście zamkniętych zakładów, trzynaście spraw skierowanych do prokuratury i kary pieniężne - to pierwsze efekty masowych kontroli weterynarzy w zakładach przetwórstwa mięsnego. Po głośnych wpadkach z jakością polskiej żywności w całej Polsce prowadzone są kontrole w ramach akcji "Zero tolerancji".

Ukarane zostały nie tylko ubojnie i przetwórnie. - To są rzeźnie, rozbieralnie, chłodnie, punkty skupu, jak i także podmioty transportujące zwierzęta - mówi IAR Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.

Aż pięć decyzji o wstrzymaniu, bądź zatrzymaniu działalności dotyczyło właśnie firm transportowych. Weterynarze stwierdzali różnego rodzaju nieprawidłowości. - To już są uchybienia tak zwane główne, czyli niewłaściwa higiena w zakładzie, czy też brak dokumentów - dodaje Janusz Związek.

Na razie kontrolerzy sprawdzili ponad czterysta zakładów w całej Polsce. Kontrola miała trwać do końca kwietnia, ale wiadomo już, że się przedłuży. W sumie skontrolowanych ma zostać kilka tysięcy zakładów zajmujących się produkcją i przetwarzaniem mięsa.

iar

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. doktorek #1053139 | 88.156.*.* 12 kwi 2013 20:18

    Weteryniarze, tak jak urzędnicy nie są przez nas podatników utrzymywani, po to aby chronć i pomagać ludziom. Skoro sól wypadowa do posypywania dróg nie jest ponoć szkodliwa, to padlina też nie. Przykłady: lisy, kruki, itp stworzenia zjadają padlinę i ile żyją! Wniosek: jedz mięso, jeżeli chcesz być w przyszłości zdrowy inaczej. Wtedy zarobią jeszcze na tym białe i czarne kruki.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. dośka #1053093 | 83.22.*.* 12 kwi 2013 19:51

    A gdzie do tej pory byli lekarze weterynarii ? Ile brali za milczenie ? Dlaczego po takich rewelacjach spada cena żywca ?( handlarze,którzy zapłacili kary muszą na producentach żywca sobie to odbić). Gdzie są lekarze weterynarii, którzy wpuszczają do kraju chore prosięta z Danii i Holandii ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz