Rosjanie inwestują w kosmonautykę

2013-04-12 21:15:19 (ost. akt: 2013-04-12 14:55:35)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Podziel się:

Rosja w najblizszych latach wyda na rozwój kosmonautyki ponad półtora biliona rubli, czyli ponad 150 miliardów złotych. Zapewnił o tym prezydent Władimir Putin, składając życzenia wszystkim kosmonautom w dniu ich święta.

Dziś przypada 52 rocznica pierwszego lotu człowieka w kosmos. Na pamiątkę tego wydarzenia 12-sty kwietnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Kosmonautyki.

Pierwszym człowiekiem, który poleciał w kosmos, był rosyjski pilot Jurij Gagarin. Lot trwał zaledwie 108 minut. Jego następcy przebywają na okołoziemskiej orbicie dni, tygodnie, a nawet miesiące.

W Międzynarodowym Dniu Kosmonautyki prezydent Rosji odwiedził plac budowy nowego kosmodromu "Wastocznyj" w obwodzie amurskim. Władimir Putin chce ,aby kosmodrom nosił imię twórcy teorii silników rakietowych Konstantego Ciołkowskiego.

Prezydent Rosji obiecał również, że do 2020 roku przemysł kosmiczny dostanie ponad półtora biliona rubli. "Do pracy w sektorze kosmicznym musimy zachęcać nowe naukowe kadry, szczególnie młodzież.

Trzeba więc stworzyć odpowiedni system wynagrodzeń, opieki socjalnej i naukowych grantów" - powiedział Władimir Putin. Dodał, że kosmodrom "Wastocznyj" będzie udostępniony wszystkim światowym agencjom kosmicznym. Z niego mają w przyszłości odbywac się loty na Księżyc i na Marsa. Prezydent Rosji nie wykluczył też utworzenia ministerstwa kosmosu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB