Polskie wojsko otwiera się na nowe technologie

2013-05-16 22:16:46 (ost. akt: 2013-05-16 15:09:57)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: http://www.sxc.hu/

Podziel się:

Polskie wojsko otwiera się na nowe technologie. Już rozpoczęto tworzenie Narodowego Centrum Kryptologii, a w przyszłym roku ma powstać jednostka 3IT (czyt. trzy i te), która będzie poszukiwała innowacji technicznych i informatycznych.

Minister obrony Tomasz Siemoniak podkreśla, że Narodowe Centrum Kryptologii, będzie pracować nie tylko nad rozwiązaniami w łączności między dowódcami. "Chodzi też o odpowiedź na najnowsze cyber zagrożenia. To jest duże przedsięwzięcie, które powinno przynieść przełom, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo informatyczne" - zaznaczył szef MON.

W przyszłym roku ma powstać 3IT czyli Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii. Komórka ta ma dla wojska w sposób nierutynowy i odbiegający od schematów pozyskiwać nowe pomysły także od naukowców i pasjonatów.

Siemoniak przyznał, że wzorem dla MON jest amerykańska DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony). Dodał, że agencja w internecie stawia problem i każdy kogo to interesuje, może się włączyć w jego rozwiązywanie. "Często nie renomowane uczelnie i zespoły, a młodzi ludzie pasjonujący się tą dziedziną odpowiadają lepiej" - stwierdził minister.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej podkreśla, że żyjemy w erze rewolucji informacyjnej i zakupy sprzętu dla armii powinny być szczególnie przemyślane. Chodzi o to, żeby przewidywać rozwój technologii aby zakupiony sprzęt szybko nie okazywał się przestarzały.

Minister obrony i szef BBN wzięli udział w Warszawie w 9. międzynarodowej konferencji "Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic".

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kinga #2928054 | 193.239.*.* 1 cze 2020 01:22

    Cóż, nic dziwnego ;) Teraz nowe technologie są absolutnie wszędzie i w każdej branży. Pamiętam jak byłam w klasie licealnej i wprowadzali e-dzienniki. Jaki to był szok, jaki bunt, jak wiele ludzi było zdziwionych i oburzonych nowymi technologiami w szkołach. Dziś oczywiście na nikim nie robi to wrażenia, każdy z tego śmiało korzysta, wie co do czego. Obok tego stosujemy e-przesyłki, aplikacje, systemy erp od https://anegis.com/pl/kontakt. Technologia nas otacza i to kwestia czasu kiedy znowu nie ewoluuje i nie stanie się jeszcze bardziej wszechobecna. Nie tylko w wojsku oczywiście ;)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz