Książę Filip, mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II, kończy 92 lata

2013-06-10 07:31:45 (ost. akt: 2013-06-10 09:35:08)

Podziel się:

10 czerwca książę Filip Mountbatten, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, książę Edynburga, kończy 92 lata. Tegoroczne urodziny przebiegają w atmosferze problemów zdrowotnych. W czwartek książę trafił do londyńskiej kliniki, gdzie poddano go badaniom jamy brzusznej, w tym operacji diagnostycznej. To jego kolejny pobyt w szpitalu w ostatnich miesiącach.

Książę Filip pochodzi z greckiej i duńskiej rodziny królewskiej. W czasie drugiej wojny światowej służył w brytyjskiej marynarce wojennej. W 1947 roku, po uzyskaniu obywatelstwa brytyjskiego, przyjął nazwisko matki Battenberg, w zanglicyzowanej formie Mountbatten. Zrzekł się też wszelkich praw do greckiej korony i przeszedł na anglikanizm.

Książę Filip i królowa Elżbieta II są w związku małżeńskim od ponad 65 lat. Ich ślub odbył się 20 listopada 1947 roku. Krótko przed ślubem, ojciec Elżbiety, król Jerzy VI przyznał Filipowi tytuł "Jego Królewskiej Wysokości" oraz "księcia Edynburga".

Kilka lat później, w lutym 1952 roku Elżbieta wstąpiła na tron brytyjski. W momencie jej koronacji, królewska para miała już dwoje dzieci: księcia Walii Karola i księżniczki Anny. Potem przyszło na świat jeszcze dwóch synów: Andrzej i Edward.

Jako małżonek królowej, Filip uczestniczy i pomaga jej w obowiązkach, jako suwerenny towarzysz w ceremoniach, takich jak Inauguracje Obrad Parlamentu w krajach Wspólnoty, obiadach państwowych i wizytach zagranicznych.
Dwa lata temu na 90. urodziny książę Filip otrzymał od swojej małżonki najwyższy rangą w Royal Navy tytuł Lorda Wysokiego Admirała.

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku, na wyspie Korfu. Jest jedynym synem księcia Andrzeja, syna króla Grecji i Danii Jerzego I oraz księżnej Alicji Battenberg. Jego rodzina musiała uciekać z Grecji z powodu wojny grecko-tureckiej. W 1922 roku został ewakuowany z kraju angielskim statkiem królewskim i pozbawiony wraz z ojcem obywatelstwa greckiego.

Kształcił się w Paryżu, Anglii, Niemczech i w Szkocji. Ukończył również Królewską Akademię Marynarki Wojennej w Dartmouth, po której podjął czynną służbę wojskową. Mówi biegle po angielsku, niemiecku i francusku.
Przyszłą żonę i królową poznał w 1934 roku. Podczas wojny służył we flotach na Morzu Śródziemnym i na Pacyfiku. W 1946 roku Filip poprosił króla Jerzego VI o rękę jego córki. Para musiała jednak zaczekać, aż Elżbieta skończy 21 lat i wtedy ogłoszono oficjalne zaręczyny. Ślub odbył się w 1947 roku. Wcześniej przeszedł z wyznania wschodniego na anglikanizm i zrzekł się swoich tytułów do tronu Grecji i Danii.

Książę Filip słynie z zamiłowania do sportu i przyrody. Jeszcze parę lat temu jeździł konno, grał w polo i żeglował. Ustanowiona przez niego Nagroda Księcia Edynburga ma na celu wzmacnianie poczucia obowiązku obywatelskiego i rozwijanie sprawności fizycznej wśród młodzieży.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K.Koziełł/E.Leo/dok.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB