Młodych wynalazców w Polsce nie brakuje

2013-06-19 22:49:09 (ost. akt: 2013-06-19 15:49:50)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

Podziel się:

Roleta solarna, komórkowy licznik mediów, nowoczesna frezarka CNC - te projekty nie powstały w centrach badawczych, lecz ....w czasie lekcji fizyki w szkołach podstawowych, ogólnokształcących i gimnazjach. Już po raz szósty zorganizowano konkurs dla młodych innowatorów, którego finał odbył się w Pałacu Prezydenckim.

Konkurs adresowany do dzieci i młodzieży ma na celu promowanie projektów, które w prosty sposób mogą uczynić życie łatwiejszym, bezpieczniejszym, bardziej oszczędnym.

Uczeń gimnazjum Adam Sobczyk razem z kolegami opracował sposób na odzyskiwanie energii z windy. Jak mówił, energię, która jest tracona podczas zjazdu windy, można wykorzystać do jej wznoszenia się.

Maja Trębacz z jednego z warszawskich liceów przygotowała aplikację na telefon, która kontroluje zużycie energii, wody, gazu i ilości odpadów wytworzonych w gospodarstwie domowym.

Prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak podkreśliła, że Polacy są pomysłowi i innowacyjni, a młodzie ludzie potrafią zadziwić swoimi pomysłami naukowe autorytety. Są "wynalazcy", którzy mają po 14 czy 17 lat. Ostatnio, dziesięcioletni uczeń z Gdańska zaprezentował swoją koncepcję silnika wodorowego.

Prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów Michał Szota przypomniał, że wiele elementów opracowanych przez polskich twórców znalazło się w ....Dreamlinerze. Jesteśmy też w kosmosie. Materiały i opracowania z Polski zostały zastosowane w bezzałogowym statku wysłanym na Marsa.

Bronisław Komorowski w liście gratulacyjnym, odczytanym przez ministra Sławomira Rybickiego, napisał, że wynalazca to ktoś, kto nie jest tylko pomysłowy, bystry i cierpliwy, ale ma także odwagę i pasję, by zmieniać świat. "Tacy właśnie jesteście, wy drodzy laureaci", podkreślił prezydent.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB