Powstaje Dowództwo Generalne

2013-08-12 21:56:45 (ost. akt: 2013-08-12 11:20:35)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

Podziel się:

Reforma armii wchodzi w decydującą fazę. Pracę rozpoczyna właśnie grupa oficerów, którzy mają stworzyć nową, wojskową strukturę - Dowództwo Generalne. Zgodnie z zapisami ustawy ma ono skupiać dotychczasowe dowództwa rodzajów sił zbrojnych - od lotników, przez wojska lądowe po marynarzy.

Według generała Mirosława Różańskiego, który w MON odpowiada za strategię i planowanie, Dowództwo Generalne będzie jedną z najważniejszych struktur administracyjnych armii.

To tu będą powstawały plany działania wojska na czas pokoju i wojny. Dowództwo Generalne będzie też "spinało" działania poszczególnych rodzajów wojsk - tłumaczy generał Różański. Dziś dowódcy szkolą podległe sobie jednostki osobno. Natomiast w działaniach w czasie misji zagranicznych wszyscy i tak działają razem: na przykład wojska lądowe wykorzystują siły powietrzne, a marynarka współpracuje z oddziałami specjalnymi - podkreśla generał Różański.

Dowództwo Generalne będzie już na etapie szkolenia żołnierzy tak prowadziło zajęcia, żeby ta "połączoność" była integralną częścią wojska i poszczególnych jego oddziałów.

Zespół, który ma przygotować grunt pod przyszłe Dowództwo Generalne, liczy 90-ciu oficerów. Część z nich pracowała od początku przy reformie dowodzenia. Do końca roku mają przygotować odpowiednie rozkazy i procedury, na podstawie których będzie działała nowa instytucja. Trzeba przygotować również wytyczne do współdziałania z sojusznikami z zagranicy oraz z cywilnymi instytucjami w kraju.

Zreformowany system dowodzenia armią ma być gotowy w styczniu 2014 roku. Zamiast czterech dowództw rodzajów sił zbrojnych, powstaną dwa dowództwa połączone: generalne i operacyjne. Sztab Generalny skupi się na doradzaniu ministrowi obrony i pracy planistycznej.

Reforma przewiduje również, że prezydent - na wniosek premiera - będzie mógł wskazywać osobę do roli naczelnego dowódcy w czasie wojny.

IAR

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB