Wybory według nowego kodeksu

2014-08-14 04:00:00 (ost. akt: 2014-08-13 13:51:41)

Podziel się:

Sejmik kilkakrotnie apelował do rządu RP o rozszerzenie strefy małego ruchu granicznego na całe województwo warmińsko-mazurskie — mówi Julian Osiecki, przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

— Panie przewodniczący, jakie są podstawowe zadania samorządu województwa?
— Do zadań samorządu województwa, poza przygotowaniem i realizacją strategii rozwoju, należy zarządzanie wieloma instytucjami kultury, edukacji, wojewódzkimi placówkami służby zdrowia i pomocy społecznej. Ważnym zadaniem jest kształtowanie i koordynacja współpracy zagranicznej województwa z regionami w innych krajach, szczególnie europejskich. Oczywiście nie ingerujemy we współpracę partnerską poszczególnych miast i powiatów, która też rozwija się bardzo intensywnie. Np. Mrągowo współpracuje z miastem Grünberg w Hesji oraz miastem Zielenogradsk w obwodzie kaliningradzkim, a powiat szczycieński np. z powiatem Bad Kreuznach. W czerwcu tego roku sejmik przyjął priorytety współpracy zagranicznej, w której szczególną uwagę zwracamy na współpracę z Perugią we Włoszech, Saksonią Anhalt w Niemczech i Żupanią Splicko-Dalmatyńską w Chorwacji. Wyjątkową uwagę przywiązujemy do współpracy z obwodem rówieńskim na Ukrainie, szczególnie teraz, gdy Ukrainie potrzebna jest głęboka reforma administracji i rozwój prawdziwej samorządności.

— Jak pan oceni nasze relacje z obwodem kaliningradzkim, naszym sąsiadem przez miedzę?

— Kontakty z obwodem kaliningradzkim wymagają obecnie szczególnej uwagi. Z jednej strony niepokoi nas polityka władz rosyjskich wobec Ukrainy i restrykcje w handlu żywnością z Unią Europejską, a z drugiej strony dostrzegamy pożytki z bezpośrednich kontaktów mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego po uruchomieniu małego ruchu granicznego, choć umowa nie obejmuje na razie południowych powiatów naszego województwa. Sejmik kilkakrotnie apelował do rządu RP o rozszerzenie strefy MRG na całe województwo warmińsko-mazurskie.

— A co ze sprawą przekopu Mierzei Wiślanej, który może być szansą dla Elbląga?

— Projekt przekopu Mierzei Wiślanej zajmuje szczególne miejsce w kontekście relacji polsko-rosyjskich. Samorząd województwa od zawsze był zwolennikiem bezpośredniego połączenia Elbląga z Zatoką Gdańską i z bezpośrednim wyjściem na Bałtyk. Ostatnie informacje o zaangażowaniu rządu w tę inicjatywę dają nadzieję, że w perspektywie najbliższych lat przekop mierzei stanie się faktem, co pozwoli na rozwój gospodarczy nie tylko Elbląga, ale całego województwa. Korzyści z gospodarki i handlu morskiego są oczywiste, wystarczy popatrzeć na obecny dynamiczny rozwój Gdańska i Gdyni. Zbudowana ostatnio infrastruktura morska miejscowości nadzalewowych przyczyni się także do rozwoju turystyki w naszym regionie.

— Po raz pierwszy wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się w oparciu o nowy kodeks wyborczy. Co to oznacza?
— Kodeks wyborczy porządkuje pewne dotychczasowe niejasne określenia dotyczące wyborów, przede wszystkim ustala precyzyjnie termin wyborów samorządowych. Wybory mają się odbyć w ostatni wolny dzień przed zakończeniem kadencji samorządów, która kończy się 21 listopada bieżącego roku. Oznacza to, że prezes Rady Ministrów wyznaczy termin jesiennych wyborów na niedzielę 16 listopada.
Istotną zmianą jest objęcie głosowaniem w jednomandatowych okręgach wszystkich rad gmin z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Przypomnę, że dotychczas jednomandatowe okręgi wyborcze funkcjonowały w wyborach do Senatu RP oraz do gmin liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. Ta ważna zmiana spowoduje, że do nowych rad gmin i miast będą wybierane osoby cieszące się największym zaufaniem w swoich środowiskach, a zniesienie wymogu uzyskania 5 proc. głosów na dane ugrupowanie ograniczy też rolę dużych ugrupowań partyjnych. Nowy kodeks preferuje więc różne środowiska aktywne na terenie wiejskim, w osiedlach miast, a także środowiska skupione w organizacjach pozarządowych i lokalnych grupach działania. Dodam, że w wyborach do powiatów i sejmików województwa pozostaje dotychczasowy system proporcjonalny.

— Ilu radnych wojewódzkich będziemy wybierać w poszczególnych okręgach?

— Zanim odpowiem, może jeszcze jedna uwaga, a bardziej może apel o udział w wyborach, bo tylko tak społeczności lokalne mogą mieć wpływ na to, kto zasiądzie w samorządach. Sejmik województwa musiał, ze względu na zmniejszającą się liczbę mieszkańców w niektórych gminach, zmienić granice kilku okręgów wyborczych. W okręgu nr 4 obejmującym powiat kętrzyński, węgorzewski, gołdapski, olecki i ełcki wybierzemy pięciu radnych do sejmiku, a w okręgu nr 5 obejmującym powiat nidzicki, szczycieński, mrągowski, piski i giżycki wybierzemy sześciu radnych. Podobnie sześciu radnych wybierzemy w okręgu olsztyńskim (nr 1) i w okręgu iławsko-ostródzkim (nr 2). Największy jest okręg elbląski (nr 3), gdzie tradycyjnie wybieramy siedmiu radnych do sejmiku województwa.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bronson #1532684 | 95.160.*.* 4 lis 2014 14:16

    CZY MOGĘ GŁOSOWAĆ W INNYM OKRĘGU WYBORCZYM NIŻ W MIEJSCU ZAMIESZKANIA NIE PODOBAJĄ MI SIĘ KANDYDACI W MOIM OKRĘGU , A W INNYM TAK I MIAŁBYM NA KOGO ZAGŁOSOWAĆ , JEŻELI NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI TO NIE IDĘ NA ŻADNE WYBORY

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ciekawe zmiany #1471591 | 83.9.*.* 28 sie 2014 11:57

    w okręgu nr 5 obejmującym powiat nidzicki, szczycieński, mrągowski, piski i giżycki wybierzemy sześciu radnych Fajny okręg wymyślili - wzdłuż województwa. ciekawe komu na tym zależy? czyje interesy ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. cas #1461132 | 83.13.*.* 14 sie 2014 12:58

    Artykuł "Tygrys czai się do skoku" teraz ten i nazwisko J. Osiecki. Komu i dlaczego tak bardzo zależy na promocji tego człowieka. Nie znam typa, aż tu nagle rośnie celebryta. Komentarze pod wcześniejszym artykułem w roli głównej z tym panem nie były zbyt pochlebne. Raczej wskazały kim był, co zrobił i co sobą reprezentuje. NIC DOBREGO.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. buc #1461058 | 88.156.*.* 14 sie 2014 11:48

    A powinna Straż Miejska zareagować bo tylko mercedes jest zaparkowany prawidłowo.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. Elżbieta Paznokieć #1461049 | 188.33.*.* 14 sie 2014 11:45

    drodzy moi, komis samochodowy przy placu wolności powoli rozrasta się tuż pod nosem STRAŻY WIEJSKIEJ. W ofercie są już 3 auta, właśnie dostawili mercedesa a więc w sumie w komisie stoi biała astra cabrio, ciemne audi a 4 i mercedes 190. Docelowo twórcy komisu przy placu wolności chcą zastawić autami na sprzedaż CAŁY PLAC. Miejsca parkingowe jak wiadomo nie są nikomu potrzebne. STRAŻ WIEJSKA NIE REAGUJE !

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz