Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Wieliczkach

2014-11-14 21:18:38 (ost. akt: 2014-11-14 21:21:30)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Podziel się:

„-Kto ty jesteś? -Polak mały.” Władysław Bełza

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole zaczęły się już 3 listopada, kiedy to każdą z klas odwiedziło dwóch nieoczekiwanych gości z zaproszeniem na przyjęcie urodzinowo-odrodzeniowe.

Zgodnie z obyczajem uczniowie zostali poproszeni o upominek urodzinowy dla niepodległej Polski.

12 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się na korytarzu szkolnym. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Po hymnie uczniowie klasy 4b zaprezentowali swój prezent. Przedstawili zebranym informacje o twórcach i historii naszego hymnu. Wielu zdziwiło się słysząc, że „Mazurek Dąbrowskiego” ma też swoje muzeum w Będominie w województwie pomorskim, w rodzinnej miejscowości Józefa Wybickiego, twórcy hymnu.

Następnie wkroczyli uczniowie klasy Ib ze swoim darem. Wykonali oni biało-czerwone flagi oraz wspólnie, pełnymi przejęcia głosami wyrecytowali wiersz Czesława Janczarskiego ”Barwy ojczyste”.

Klasa Ia przygotowała wspaniałe godło- białego orła w czerwonym polu. Koncertowo wyrecytowała „ Katechizm polskiego dziecka.” Władysława Bełzy.

Z kolei uczniowie klasy II przynieśli laurkę w barwach narodowych z życzeniami prosto z serca dla niepodległej ojczyzny.

Następnie klasa IIIa zaprezentowała swój upominek. Wszystkim zebranym wskazali na mapie największe i najważniejsze miasta i rzeki naszego kraju. A uczniowie klasy IIIb zapoznali nas z sąsiadami naszej ojczyzny, zarazem prezentując stroje narodowe naszych sąsiadów.

Z kolei uczniowie klasy IVa popisali się znajomością pisowni bardzo trudnych wyrazów, bezbłędnie literując chrząszcza czy Pszczynę.

Ślinka nam ciekła, kiedy klasa V opowiadała o naszych narodowych potrawach: bigosie, pierogach, naleśnikach czy żurku. Uczniowie najstarszych klas zaprezentowali nam słynne zabytki i sylwetki Polaków, którzy rozsławili nasz kraj.

Klasa VIb bezbłędnie odgadywała nazwiska oglądając zdjęcia z dzieciństwa, młodości Marii Skłodowskiej-Curie, Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudskiego, opowiadając przy tym o ich zasługach.

Z kolei uczniowie klasy VIa zabrali nas na wycieczkę do najciekawszych zakątków Polski. Odwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski Gniezno, Kraków z Wawelem, Zamek Królewski i Łazienki w Warszawie, najstarszą osadę w Polsce - Biskupin, rynek we Wrocławiu, port w Gdańsku. Zobaczyliśmy krzyżacki zamek w Malborku i zabytki stolicy naszego województwa Olsztyna. Wycieczkę zakończyliśmy w Wieliczkach, z dumą słuchając krótkiej historii o naszym siedemnastowiecznym kościele, zabytku klasy zerowej. Między prezentacjami wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

Kiedy na ekranie w konturze Polski zaczęły pojawiać się nasze zdjęcia, uczniowie z radością odnajdywali siebie w różnych szkolnych sytuacjach. Prezentacji towarzyszyła „Rota”- pieśń, która tak jak „Mazurek Dąbrowskiego” jest bliska sercu każdego Polaka. Zaduma pojawiła się na twarzach, gdy na koniec zobaczyliśmy napis „POLSKA TO MY”./

Uroczystość zakończyła się zaproszeniem do klas na urodzinowy poczęstunek. Pomysł, aby zmienić formułę obchodów Święta Niepodległości i uczynić go dniem radosnym i bardziej spontanicznym okazał się trafiony. Patriotyzmu i historii można uczyć poprzez pracę i zabawę, Uczniowie na pewno przyswoili sobie wiele ważnych faktów związanych z Polską niepodległością.

Po przerwie uczniów naszej szkoły czekała jeszcze nagroda –niespodzianka w postaci „Żywej lekcji historii” na temat bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza. Tym razem kasztelan bractwa rycerskiego z Gniewu Jacek Ordowski wraz z towarzyszącymi mu członkami bractwa zaprezentowali min. słynnego Longinusa Podbipiętę herbu Zerwikaptur oraz Burcharda Millera - szwedzkiego generała, wsławionego licznymi zwycięstwami w okresie wojny polsko-szwedzkiej. Uczniowie mieli sposobność zapoznać się także z umundurowaniem szwedzkich muszkieterów. Największe wrażenie zrobiła jednak zbroja i skrzydła bojowe polskiego husarza. Dzieci chętnie włączały się we wspólną zabawę przymierzając stroje rycerskie i żołnierskie. Poznawały przy okazji w żartobliwej formie zasady musztry wojskowej. Wszyscy tak dobrze się bawili, że kasztelan Jacek Ordowski obiecał przyjechać wiosną z dłuższym pokazem.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen wzruszeń i wrażeń.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rodzina #1551827 | 83.9.*.* 17 lis 2014 19:39

    A GOK. ma wszystko W D.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. czytelnik #1547869 | 83.11.*.* 17 lis 2014 00:39

      Brawo dzieciaki ! Wiecie jak świętować i w końcu bez polityki na stronie

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz