Uważaj na te strony internetowe! Możesz sporo stracić. UOKiK ostrzega

2016-01-05 11:58:51 (ost. akt: 2016-01-05 13:27:35)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie dotyczące kilku portali ogłoszeniowych, które mogą powodować znaczne straty dla klientów. Jest to pierwsze ostrzeżenie konsumenckie jakie wystosował UOKiK.

Ostrzeżenie wydane przez UOKiK dotyczy stron ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl, które należą do Tomasza Braniewskiego (właściciela firmy Invest-Net Braniewski Tomasz w Warszawie).

- Przedsiębiorca prowadzi strony internetowe, poprzez które przyjmuje od konsumentów zlecenia na umieszczanie ogłoszeń dotyczących ich nieruchomości na współpracujących portalach - podają urzędnicy. By zamówić usługę, trzeba wejść na jedną z wcześniej wymienionych stron, wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaakceptować regulamin i kliknąć "Zgłoś ofertę".

- Po umieszczeniu ogłoszenia, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie, ma nastąpić bezpłatny 3-miesięczny okres testowania usługi. Konsumenci nie są jednak informowani w należyty sposób, że po 3 bezpłatnych miesiącach usługa staje się odpłatna (opłata za każdy kolejny miesiąc wynosi ok. 500 zł) - wyjaśnia UOKiK. O opłacie konsumenci dowiadują się o tym, gdy... przychodzi wezwanie do zapłaty. Według regulaminu, klienci mogą zrezygnować z usługi, jednak okres wypowiedzenia wynosi od jednego do trzech miesięcy. Wszystko zależy od konkretnej umowy.

Tak więc w najgorszym wypadku, klient może stracić nawet 1,5 tysiąca złotych. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wezwania skierowane przez Braniewskiego w większości przypadków nie posiadają mocy prawnej. - Skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do zgłoszenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna - tłumaczą urzędnicy.

Poza brakiem informacji o opłacie związanej z dodaniem ogłoszenia, firma Invest-Net Braniewski Tomasz naruszyło jeszcze kilka innych obowiązków informacyjnych. Przedsiębiorca m.in. nie informował o: nazwie swojej firmy, łącznej cenie usługi, czasie trwania umowy i nie przekazywał klientom potwierdzenia zawarcia takiej umowy, które według prawa ma zostać dostarczone na trwałym nośniku - na przykład sms-em lub mailem).

UOKiK nałożył na Tomasza Braniewskiego karę ponad 21 tys. złotych. Jednak przedsiębiorca może się od niej odwołać.

UOKiK: Jest to pierwsze ostrzeżenie konsumenckie UOKiK. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, ostrzeżenia są wykorzystywane w przypadku stwierdzenia przez Urząd szczególnie uzasadnionego podejrzenia stosowania przez przedsiębiorcę nielegalnej praktyki, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia będą zamieszczanie na stronie internetowej Urzędu.

Źródło: UOKiK

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bart #1899021 | 83.9.*.* 5 sty 2016 12:16

    przeczytajcie sobie składnie treści regulaminu hahahaha trzeba być idiotą żeby cokolwiek przez taka stronę wypełnić

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)