Nadia Sawczenko winna śmierci rosyjskich dziennikarzy

2016-03-21 14:58:52 (ost. akt: 2016-03-21 13:06:18)

Podziel się:

Nadia Sawczenko jest winna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku - orzekł sąd w rosyjskim Doniecku, przed którym toczył się proces ukraińskiej nawigatorki. Prokuratura żąda dla niej 23 lat więzienia. Wymiar kary zostanie ogłoszony we wtorek.

Sawczenko zapowiedziała, że nie złoży apelacji. Sawczenko, mającą stopień porucznika lotnictwa ukraińskiego i mandat deputowanej parlamentu w Kijowie, oskarżono o to, że naprowadziła ogień ochotniczego batalionu ukraińskiego Ajdar na dwóch rosyjskich dziennikarzy oraz o nielegalne przekroczenie granicy Federacji Rosyjskiej.

Sędziowie uznali, że zabójstwo dziennikarzy było umotywowane nienawiścią i wrogością na tle politycznym. Tymczasem uwolnienia Sawczenko domagają się władze w Kijowie oraz zagraniczni politycy i organizacje broniące praw człowieka. Obrońcy Sawczenko argumentują, powołując się m.in. na dane z sieci GPS, że nie mogła popełnić zarzucanych jej czynów, ponieważ w chwili śmierci dziennikarzy była w rękach prorosyjskich separatystów, którzy wcześniej zatrzymali ją, a potem przekazali rosyjskim służbom, które wywiozły ją z Ukrainy.Źródło: RUPTLY/x-news

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB