Lepsze standardy okołoporodowe

2016-03-31 05:39:24 (ost. akt: 2016-03-31 14:45:50)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Podziel się:

Nadal wiele ciąż z problemami nie ma szczęśliwego zakończenia. By temu zapobiec, od czerwca 2016 roku na polskich porodówkach będą obowiązywać nowe standardy, które będą stosowane w przypadku ciąży niefizjologicznej.

Ciąża niefizjologiczna wiąże się z powikłaniami. Chodzi tutaj o drobne zagrożenia, jak i większe, na przykład ciąża bliźniacza czy przedwczesny poród etc. W Polsce na 370 tysięcy porodów rocznie aż kilkanaście procent stanowią te z powikłaniami. To wymaga odpowiednich działań ze strony personelu medycznego. Zakres i jakość opieki okołoporodowej mają bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka i dlatego od czerwca 2016 roku ministerstwo zdrowia wprowadza nowe standardy.

Będą one stosowane w przypadku pięciu najczęściej występujących problemów. Obejmą poród przedwczesny, ciążę bliźniaczą, krwotok okołoporodowy, nadciśnienie w ciąży czy niedotlenienie dziecka w okresie okołoporodowym.
Matka na przykład w przypadku ciąży bliźniaczej będzie miała prawo sama zadecydować o tym, jak ma wyglądać poród, i w którym szpitalu chce urodzić.
Jednym z najczęstszych powikłań wśród przyszłym matek jest nadciśnienie w ciąży. Od czerwca specjaliści mają większą wagę przykładać do profilaktyki, by w przyszłości uniknąć zagrożeń jakie nadciśnienie niesie dla mamy i dziecka.
Nowe standardy mówią także o wsparciu psychologicznym matki w obliczu trudnych sytuacji porodowych takich jak na przykład poród zakończony śmiercią dziecka. Szpital w takim przypadku musi zapewnić kobiecie oddzielną salę, by nie musiała jej dzielić z matkami, które urodziły zdrowe maluchy.

Takie standardy w formie prawnym wydają się niezbędnym minimum. Tymczasem od rozporządzenia ministra zdrowia będą to pierwsze na świecie tego typu regulacje prawne w wymienionych wyżej kwestiach.
Mamo, tato pamiętajcie, macie swoje prawa. Warto je znać i wymagać, by były przestrzegane. oprac. Kajot

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB