Zdrowy fotel

2016-04-04 06:48:08 (ost. akt: 2016-04-04 06:51:54)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

W pozycji siedzącej pracuje ponad połowa Polaków. Wbrew pozorom nie jest to pozycja naturalna i dlatego powinniśmy siedzieć w pracy świadomie!

Siedzenie, niby prosta rzecz, ale czy aby na pewno? Wielu z nas codziennie pracuje w pozycji siedzącej. Osoby, które nie pracują w ten sposób na pewno pomyślą sobie: tez chciałbym w pracy sobie posiedzieć. W zasadzie mają rację, ale nie do końca. Natura nie stworzyła nas do siedzenia. Wbrew pozorom w takiej pozycji bardzo męczą się nasze mięśnie grzbietu i kręgosłup. Najważniejsze w takiej pracy jest oczywiście krzesło, na którym pracujemy i sposób w jaki na nim siedzimy. Po pierwsze powinniśmy tak wyregulować wysokość, siedzenia, żeby nasze stopy dotykały podłoża. Kolana muszą znajdywać się w lekkim kącie rozwartym, co umożliwi swobodny przepływ krwi. Bardzo ważne jest też dynamiczne oparcie, które wspiera nasz kręgosłup. Pozwala nam na przyjmowania optymalnych pozycji i umożliwia bujanie, które ma charakter relaksacyjny.

Następnie powinniśmy wyregulować oparcie fotela. Powinno ono być lekko wychylone do tyłu, żeby pozycja, w której siedzimy nie utrudniała pracy narządów wewnętrznych – serca, płuc czy żołądka. Podłokietniki powinny być ustawione w taki sposób, żeby łokieć tworzył kąt rozwarty. Plecy cały czas powinny być oparte o oparcie krzesła, co powinno pomóc w zachowaniu naturalnego kształtu kręgosłupa. Krzesło powinno być dostosowane do naszej wagi, dzięki czemu będziemy czuli się na nim znacznie pewniej i unikniemy nieprzyjemnych sytuacji. Bardzo ważne jest również to, jak głębokie jest siedzisko. Najlepiej, żeby przynajmniej 60 proc. ud było na nim podpartych.

Poniedziałek w pracy warto zacząć od wyregulowania swojego fotela. Nowy tydzień to idealny moment na zmianę naszych złych nawyków!

Kraw

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB