Odkurzanie centralne – wygodne i do czysta

2016-04-05 08:00:00 (ost. akt: 2016-04-04 14:48:22)

Autor zdjęcia: UST-M/Vacu USM

Podziel się:

Posprzątamy nim mieszkanie bez hałasu i bardzo wygodnie. Centralny odkurzacz to dobre rozwiązanie dla osób budujących dom lub planujących jego gruntowny remont. Sprawdźcie jak się zabrać do jego instalacji.

Jedną z najważniejszych zalet odkurzacza centralnego jest zupełna eliminacja z cyrkulacji zassanego powietrza pełnego pyłu i kurzu. Po wstępnym oczyszczeniu wewnątrz systemu jest ono wydmuchiwane na zewnątrz budynku, a nie, jak w przypadku zwykłego odkurzacza, wewnątrz. Dzięki temu powietrze, które mamy w mieszkaniu, jest faktycznie oczyszczone, wolne od zanieczyszczeń, wchłanianych z podłogi. Z tego powodu system centralnego odkurzania jest szczególnie polecany alergikom czy osobom chorującym na astmę, a także w mieszkaniach, gdzie są małe dzieci. Ponadto odkurzanie centralne sprawia dużo mniej kłopotu niż standardowe – żeby poodkurzać, wystarczy podłączyć lekki wąż do gniazda ssącego. Co trzeba zrobić, żeby cieszyć się takim niemal bezproblemowym odkurzaniem?


Krok 1 – wcześniejsza decyzja i założenie instalacji


Konstrukcja instalacji centralnego odkurzania jest ukryta w ścianach i podłogach, dlatego decyzję o montażu instalacji centralnego odkurzania należy podjąć już na etapie budowy lub gruntownego remontu domu. – System centralnego odkurzania składa się z rur PVC połączonych kształtkami, sterującego przewodu elektrycznego oraz jednostki centralnej. Najlepiej prowadzić ją po posadzkach lub ścianach (pod tynkiem lub płytą gipsową) – kluczowa jest jak najmniejsza ilość załamań – tłumaczy Jarosław Mąkola, ekspert z firmy produkującej systemy centralnego odkurzania. Co do samego montażu instalacji, lepiej pozostawić go wykwalifikowanemu instalatorowi.

Krok 2 – rozmieszczenie gniazd ssących


Gniazda ssące to nic innego jak otwory w ścianie, do których montujemy rurę odkurzacza. Powinniśmy dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie. Z zasady im będzie ich mniej, tym lepiej. Najlepiej, żeby znalazły się w takich miejscach, żeby można było bez problemu odkurzyć wszystkie poziomy budynku i każde jego pomieszczenie. – Powinniśmy zadbać o to, aby gniazd ssących nie zasłoniły meble czy sprzęty RTV. Dobrym miejscem na ich ulokowanie są okolice futryn czy korytarz. Warto natomiast unikać miejsc znajdujących się np. za drzwiami – przekonuje nasz ekspert.

Krok 3 – wybór i lokalizacja jednostki centralnej


W przypadku odkurzacza centralnego mamy ten komfort, że możemy umieścić źródło hałasu, czyli jednostkę centralną, w bardziej odległej części domu, gdzie dźwięk odkurzania będzie jak najmniej do nas docierał. Od nas zależy, czy będzie to piwnica, kotłownia, a może garaż? Należy pamiętać o tym, żeby dobrze zabezpieczyć to miejsce przed wilgocią. Musimy także mieć swobodny dostęp do urządzenia – ułatwi to opróżnianie pojemnika na śmieci. A na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu jednostki centralnej? – Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim odległość jednostki od ostatniego gniazda ssącego oraz liczba gniazd ssących. Im większa długość rurociągu oraz liczba gniazd, tym większej siły ssącej potrzebujemy – mówi Jarosław Mąkola.

Krok 4 – wybierz detale


Kto powiedział, że odkurzacz nie może być dopasowany estetyką do mieszkania? Gniazda ssące będą stałym elementem wyposażenia, dlatego dobrze jest wybrać takie, które będą się komponować z wystrojem pomieszczeń, w których są zamontowane. Żeby się za bardzo nie wyróżniały, wybierz takie podobne kolorem i kształtem do włączników światła i gniazdek elektrycznych. Jeśli chodzi o wąż ssący, zadbaj przede wszystkim o jego odpowiednią długość. Standardowy wąż, którym można bez problemu odkurzyć wszystkie domowe kąty, ma ok. 9 metrów.

Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w kosz do przechowywania węża ssącego oraz końcówek do odkurzania. Taki kosz jest wyposażony w specjalny uchwyt, który ułatwia przechowywanie węża. Takie rozwiązanie nie zajmie nam wiele miejsca, a pomoże nam zadbać o należyty porządek.

Oprac. jm

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB