Startupowe Tygrysy Wschodu

2016-11-26 00:02:06 (ost. akt: 2016-11-25 15:43:34) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

W Olsztynie powstał Zortrax. W Białymstoku iTaxi. W Lublinie Frendi. To jedne z najbardziej znanych startupów z Polski Wschodniej. Czy to znaczy, że stolice województw są jednocześnie stolicami innowacji w regionie. Z czego wynika taka sytuacja?

Powodów jest kilka, mają one charakter strukturalny i dotyczą całej Polski. Najsłynniejsze i jednocześnie najbardziej rozwinięte biznesowo startupy skupione są bowiem w największych miastach. Przoduje Warszawa, a do najważniejszych ośrodków należy Kraków, Trójmiasto, Wrocław i Poznań.

Dzieje się tak nie tylko dlatego, że w dużych ośrodkach łatwiej można otrzymać wsparcie finansowe. Po prostu dysponują one kapitałem ludzkim, organizacyjnym i naukowym, by stworzyć środowisko, w którym pomysły i inicjatywy powstają i mogą się rozwijać. Mówimy w takim przypadku o tworzeniu ekosystemów startupowych.

Takie ekosystemy istnieją już w Olsztynie, Lublinie i Białymstoku. W tych miastach powstały parki naukowo-techniczne, organizowane są konferencje, spotkania i konkursy branżowe. Młodzi innowatorzy znajdują tu dogodne środowisko do wymiany myśli i rozwoju. Można powiedzieć, że te miasta stały się startupowymi mistrzami Polski Wschodniej.

Informacje o założonym w Olsztynie Zortraxie już dawno pojawiły w mediach. Ten startup, który stworzył tanią i efektywną drukarkę 3D zasłynął dzięki olbrzymiemu kontraktowi z koncernem Dell. Słynne były też początki: na portalu crowdfundingowym Kickstarter przedsiębiorcy z Olsztyna zdobyli 180 tys. dolarów na tworzenie domowej drukarki 3D. W 2015 roku Zortrax osiągnął 37,6 mln zł przychodów i 8 mln zł zysku netto.

iTaxi z Lublina to inny przykład sukcesu. Skutecznie konkuruje on z takimi potentatami jak Uber czy MyTaxi. Zdobyte w 2016 roku 8 mln złotych dofinansowania sprawia, że sukces w tej rywalizacji jest prawie w zasięgu ręki.

Frendi osiągnął sukces marketingowy dzięki oryginalnemu podejściu do badań konsumenckich. Frendi to innowacyjne platforma, która łącząc klientów z właścicielami firm, umożliwia testowanie produktów i usług. W tym przypadku kluczem do sukcesu było uważne przyjrzenie się potrzebom zarówno konsumentów, jak i firm.

Warto wspomnieć o innej firmie z Olsztyna – Letter Bag. Zajmuje się ona tworzeniem toreb z oryginalnymi napisami, a dzięki skutecznej promocji w social mediach, które w tej branży nie są jeszcze powszechnie wykorzystywane, znajduje nabywców na całym świecie.

Wymieniać można oczywiście długo. W różnego rodzaju zestawieniach i informacjach każdego roku pojawia się coraz więcej startupów z Olsztyna, Lublina i Białegostoku. Być może do tej listy dołączą i inne miasta.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB