Jak wybrać dobry program PIT

2017-02-01 11:26:05 (ost. akt: 2017-02-03 20:25:42) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Podziel się:

Roczne rozliczenie PIT obowiązuje wszystkie osoby, które w roku podatkowym uzyskały jakiekolwiek przychody podlegające opodatkowaniu. Deklaracje podatkowa mogą złożyć tradycyjnie w formie papierowej , albo rozliczyć pit online z pomocą programu pit. Wypełniając formularze podatkowe z programem pit możemy przesłać  elektronicznie, albo wydrukować i dostarczyć do urzędu skarbowego osobiście bądź za pośrednictwem poczty.

Bezpieczeństwo programu


W każdym przypadku ważne jest, aby wybrać dobry program do rozliczania pit. Jest kilka czynników, które należy uwzględnić, podczas wyboru programu PIT.

Poszukując programu pit należy zwrócić uwagę na jego zabezpieczenia. Dobry program PIT będzie posiadać odpowiednie zabezpieczenia i wysokiej jakości certyfikaty. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystkie informacje wykorzystane w programie, a także dane osobowe podatnika, nie będą udostępnione osobom postronnym. Dostęp do naszych danych będziemy mieć tylko i wyłącznie my. Jeśli chcemy mieć pewność, że bezpiecznie rozliczymy PIT, musimy wybierać sprawdzone i dokładnie zabezpieczone programy. doskonałej jakości certyfikatami. Program do rozliczania pit 2017 powinien pochodzić z pewnego i sprawdzonego źródła.

Łatwość obsługi


Program do rozliczania pit musi być również łatwy w obsłudze, tak aby nawet osoby rozliczające pit online po raz pierwszy nie miały problemu z jego użytkowaniem. Dobry program pit powinien posiadać nieskomplikowaną, napisana przystępnym językiem instrukcję obsługi. Profesjonalny program pit ma wbudowany kalkulator, który samodzielnie wykonuje obliczenia matematyczne, pomaga w prawidłowym odliczeniu ulg podatkowych (z uwzględnieniem obowiązujących limitów), oblicza należny podatek. W przypadku, gdy wymagane są załączniki do składanej deklaracji (np. PIT/O przy korzystaniu z ulg podatkowych, PIT/ZG przy dochodach zagranicznych itd.) program automatycznie powinien wypełnić te załączniki.

Dobry program PIT z reguły  posiada wbudowany moduł asystenta, który przeprowadzi nas przez wszystkie etapy rozliczenia, na każdym kroku szczegółowo podpowie jak należy wypełnić konkretną rubrykę. Dobry program na bieżąco sprawdza formularze pod kątem ewentualnych błędów, wskazuje miejsca do uzupełnienia lub poprawienia. Nie trzeba wypełniać na nowo całej deklaracji (jak przy wersji papierowej), a tylko wprowadzić poprawki w sygnalizowanych miejscach.
Jeśli już wybierzemy dobry program, to rozliczenie podatku stanie się bardzo proste i wykonamy je w kilka minut.

Kompatybilność z systemem e-Deklaracje


Ważne jest również, aby program był kompatybilny z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Zeznania podatkowe wysyłamy do urzędów skarbowych za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Deklaracje muszą być podpisane.Dla osób fizycznych rozliczających pit bez pośrednictwa pełnomocników przewidziana jest możliwość podpisu w formie “danych autoryzujących”. Poza identyfikatorem podatkowym, imieniem nazwiskiem, datą urodzenia i adresem zamieszkania podajemy kwotę przychody z deklaracji pit złożonej rok wcześniej ( lub 0, gdy pit nie był składany). System sprawdzi formularze pod względem formalnym i jeżeli nie będzie miał zastrzeżeń oraz poprawnie będzie podana kwota przychodu, nada przesyłanym dokumentom status “200” - poprawne przetwarzanie dokumentu. Wtedy otrzymamy kod identyfikacyjny umożliwiający pobranie UPO - urzędowego poświadczenia odbioru.  Wygenerowanie UPO jest bardzo ważne, gdyż  potwierdza, że nasz PIT został odebrany w urzędzie.

Kompatybilność jest też istotna, gdy chcemy skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania. Usługa ta dotyczy deklaracji PIT 37 i PIT-38, które są wypełniane przez administracje fiskalną po otrzymaniu informacji rocznych od płatników.

Cena rozliczenia pit


Jeśli nie zdecydujemy się na rozliczenie pit przez internet i zwrócimy się do biura rachunkowego, poniesiemy koszty tej usługi. Cena takiej usługi jest zróżnicowana i zależy nie tylko od rodzaju deklaracji, ale tez od odliczanych ulg, załączników, a nawet od miejscowości, w której znajduje się biuro. Jest to średnio kilkadziesiąt złotych.

Do biura rachunkowego musimy dostarczyć wszystkie dane, takie same, jakie możemy wykorzystać do rozliczenia przez internet przez program pit. Programy pit dla celów niekomercyjnych są z reguły bezpłatne. Dostępne są  całkowicie za darmo, bez żadnych ukrytych kosztów. Program pit z łatwością znajdziemy w internecie.

Prawidłowe rozliczenie i korekta


Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie istotne czynniki, niewątpliwie program będzie dobry i spełni nasze oczekiwania.

Wyposażeni w dobry program pit  możemy być pewni, że nasza deklaracja podatkowa za rok 2016 wypełniona zostanie szybko i bezbłędnie i nie będziemy musieli składać korekty.
Gdybyśmy jednak chcieli złożyć korektę zeznania, np. z powodu zmiany danych, dodatkowych odliczeń z tytułu ulg podatkowych,  przekazania 1% dla organizacji pożytku publicznego, program pit umożliwi nam złożenie korekty elektronicznie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.