"To nie byłoby dobre rozwiązanie". Rzecznik SN o zapowiedziach Ziobry, by ustawowo usuwać sędziów z zawodu za naruszenie standardów etycznych

2018-03-18 10:12:14 (ost. akt: 2018-03-18 10:14:10)

Autor zdjęcia: TVN 24

Podziel się:

Poznań. – Myślę, że nie byłoby dobrze, żeby wprowadzać zmiany ustawowe z powodu jakichś konkretnych, nawet błędnych, rozstrzygnięć – tak rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski odniósł się do zapowiedzi ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro poinformował na konferencji prasowej, że planuje stworzenie prawa, które ustawowo usuwałoby z zawodu sędziów, którzy rażąco naruszyli standardy etyczne.

Ziobro zapowiedział wprowadzenie zmian w ustawie o sądach powszechnych po orzeczeniu Sądu Najwyższego, który złagodził karę wobec sędziego, obwinionego o kradzież wkrętarki.

– Trudno pogodzić mi się z takim założeniem, że sędzia który kradnie może być dalej sędzią. W mojej ocenie ktoś taki traci legitymację sądzenia innych ludzi za podobne czyny – stwierdził Laskowski.

Sąd Najwyższy zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu.


Źródło: TVN24/ x-news


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. www #2465869 | 83.6.*.* 19 mar 2018 08:57

  To chyba normalne, że sędzia skazany z Kodeksu Karnego nie może być dalej sadzią. Jeśli było inaczej - to dobrze, że to się wreszcie zmieni.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. docho #2465631 | 83.9.*.* 18 mar 2018 19:31

  Strach sedziów potęguje świeca uczciwości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jedrula #2465562 | 188.146.*.* 18 mar 2018 18:04

  Nie byłem, nie jestem i chyba nie bede nigdy zwolennikiem PiS, dlatego szlak mnie trafia na takie "prezenty", jakie Ziobrze zrobił SN swoim wyrokiem. Po pierwsze zrobil to w najmniej odpowiednim momencie. Po drugie, jak sędzia złodziej , może w przyszłości rozpatrywać sprawę jakiejkolwiek kradzieży. Niech on sobie w przyszlości uprawia zawód pokrewny np. adwokata, komornika, radcy prawnego. NIE SEDZIEGO!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. szofer #2465339 | 178.235.*.* 18 mar 2018 12:25

  MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. 25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)