Zgwałcił ksiądz, zapłacił Kościół. Chrystusowcy wypłacili milion ofierze księdza

2018-10-16 15:25:30 (ost. akt: 2018-10-16 16:38:56)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

To był na pewno jeden z najbardziej przełomowych wyroków w sprawach dotyczących przestępstw seksualnych. Sąd w Poznaniu nakazał Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej, do którego należał ksiądz Roman B., wypłatę miliona złotych. To kara za wielokrotne gwałty, których dopuścił się na kilkunastoletniej dziewczynce.

O sprawie księdza, który za gwałt i więzienie nastoletniej dziewczynki trafił do aresztu w 2008 roku, dowiedzieliśmy się w ubiegłym roku. Ksiądz zabrał ją od rodziny pod pozorem pomocy dziewczynce. Miała ona trafić do szkoły z internatem w innym mieście. Internatu jednak nie było. Było mieszkanie, a zamiast pomocy - gwałty.

W procesie karnym duchowny został skazany w 2009 roku na 8 lat więzienia. Później wyrok został zmieniony i ksiądz miał trafić na 4,5 roku leczenia psychiatrycznego na oddziale szpitalnym w zakładzie karnym. Wyszedł przed końcem wyroku.

W styczniu dowiedzieliśmy się o decyzji sądu w procesie o zadośćuczynieniu, które dorosłej już dzisiaj kobiecie wypłacić ma Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, do którego należał ksiądz Roman B. Sąd Okręgowy w Poznaniu na początku tego roku, zasądził na rzecz kobiety 1 milion złotych zadośćuczynienia i 800 zł miesięcznie dożywotniej renty, którą kobiecie ma wypłacać zgromadzenie.


"Gazeta Wyborcza", która dotarła do uzasadnienia wyroku, informowała, że sąd stwierdził m.in., że Roman B. "wykorzystał swoją pozycję zawodową jako ksiądz", ponieważ poznał dziewczynkę w czasie pełnienia funkcji katechety w szkole. Dziewczynka była też przez niego zapraszana na plebanię, a więc do "miejsca służbowego".

Jak poinformowała dzisiaj Wirtualna Polska, zgromadzenie, mimo wcześniejszych sprzeciwów, zdecydowało się dokonać wypłaty zadośćuczynienia. Jak mówili mediom przedstawiciele Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii, to, że zrealizowali wyrok, nie oznacza, że uznają odpowiedzialność. I zapowiedzieli, że będą się ubiegać o kasację.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB