Nie podrzucajcie bliskich na święta do szpitala

2018-12-23 20:15:52 (ost. akt: 2018-12-23 20:24:28)
starość

starość

Autor zdjęcia: Fot. arch. GO

Podziel się:

Przed świętami Bożego Narodzenia do szpitali trafiają osoby starsze czy niepełnosprawne z lekkimi problemami zdrowotnymi. Rodzina liczy, że szpital zajmie się nimi przez kilka dni świątecznych dni.

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi, wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie prowadzą kampanię społeczną "Wspólne święta". Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem pozostawiania starszych osób na szpitalnych oddziałach w święta Bożego Narodzenia. Każdego roku w szpitalach na Wigilię pozostają seniorzy, którzy ze względu na stan zdrowia mogliby zostać wypisani do domu. Tylko nie ma kto się nimi zająć.

Lekarze przyznają, że ten problem występuje przez cały rok, ale zimą, w okresie Bożego Narodzenia zdecydowanie narasta. Często do szpitala trafiają wówczas starsi czy niepełnosprawni pacjenci z lekkimi problemami zdrowotnymi. Rodzina liczy, że szpital zajmie się nimi przez kilka dni. Problem potęguje emigracja Polaków. Dzieci często nie mieszkają w Polsce i nie mogą zająć się swoimi rodzicami.

– Lekarze są narażeni na ogromną presję, żeby koniecznie zostawić starszego, ale nie wymagającego leczenia szpitalnego pacjenta w szpitalu. W obcym miejscu, w obcych murach, bez otoczenia bliskich – to nie sprzyja terapii pacjenta – mówi Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. – Przyłączamy się do apelu i akcji. To nie jest tylko problem Łodzi, czy Warszawy, ale całej Polski, dlatego powinniśmy głośno o nim mówić w całej Polsce.

Lekarze podkreślają jednak, że problem nie leży wyłącznie po stronie rodzin pacjentów. One są często pozostawione bez pomocy państwa, ponieważ na miejsce w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym czeka się miesiącami. Rodziny nie zawsze są przygotowane na opiekę na starszym pacjentem. Lekarze apelują jednak, żeby te święta spędzić razem.Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zatorzak #2649724 | 5.173.*.* 26 gru 2018 12:32

  Nie mogę tego zrozumieć.Od 17 lat codziennie spędzam czas z osobami wymagającymi opieki.Kiedyś do 2014 siostra śp mojego Ojca.( prawnie osoba obca).Potrzebny sąd i coroczne sprawozdania nigdy nie sprawdzane fizycznie?.Wiem jedno.DOBRE CZYNY WRACAJĄ PODWÓJNIE.Warto być przyzwoitym.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pielęgniarka #2649592 | 109.241.*.* 25 gru 2018 21:49

  U nas na internie mamy takie kwiatki. Pogotowie przywozi mamę " bo prawie umierała", tu starsza pani mówi, ze ona zawsze tak się czuje. Odwieźć nie ma dokąd, bo dom już zamknięty i nikogo nie ma. starsza pani nawet nie ma klucza. Tak jest co roku przed świętami. Pamiętajcie, że los ZAWSZE oddaje podwójnie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. :-( #2649393 | 83.9.*.* 24 gru 2018 16:00

  Bieda… popularne zrobiły się krótkie, kilkumiesięczne odsiadki/wyroki zimowego pobytu w więzieniach za jakies drobne wykroczenie. Opłaca się coś „ukraść”, bo dzięki wyrokowi biedny, bezdomny ma zimą dach nad głową, jedzenie, leki a nawet dostanie sztuczną szczękę. Też rozważam takie rozwiazanie o ile w ciupie dadzą mi Interenet…

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kasia #2649209 | 213.73.*.* 24 gru 2018 07:59

  jakim trzeba być zwyrodnialcem żeby starego,chorego (lub nawet nie) rodzica oddać na święta. to się ludzie dzieci doczekali. karma powraca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ... #2649197 | 37.47.*.* 24 gru 2018 05:20

   Wegorzewie Opiece kierowniczka daje zasiłki 20zł a reszte sobie na swoje konto tyle Lat trwa

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)