W Pruchniku na Podkarpaciu spalono kukłę przedstawiającą Judasza. "Odrodzenie" ludowej tradycji wywołało oskarżenia o antysemityzm

2019-04-23 11:49:38 (ost. akt: 2019-04-23 12:01:34)

Autor zdjęcia: STORYFUL

Podziel się:

Pruchnik (woj. podkarpackie). W Pruchniku w woj. podkarpackim odbyła się inscenizacja "Sądu nad Judaszem".

W Wielki Piątek na słupie przed kościołem, przy głównej ulicy miasta, zawisła ogromna słomiana kukła z napisem "Judasz 2019 Zdrajca!!!" W Wielką Sobotę została zdjęta i wymierzono jej 30 ciosów kijem, co symbolizowało 30 srebrników, za które biblijny Judasz zdradził Jezusa. Kolejnym elementem inscenizacji był przemarsz ulicami miasta z kukłą ciągniętą na sznurku nad pobliską rzekę. Na zakończenie wydarzenia kukła została podpalona i wrzucona do rzeki.

Inscenizacja spotkała się z lawiną potępienia, ponieważ fizjonomia kukły posiadała cechy, które ludowy antysemityzm stereotypowo przypisywał Żydom, jak duży nos i pejsy. Zaniepokojenie z powodu wystawienia inscenizacji wyraził m.in. Światowy Kongres Żydów. Polski episkopat wyraził dezaprobatę dla kultywowania tego typu tradycji.

Tradycja wystawiania „Sądu nad Judaszem”, niegdyś była powszechna na Podkarpaciu, w ostatnim czasie niemal zanikła. W Pruchniku ostatni raz została zorganizowana 10 lat temu.

Źródło: STORYFUL/ x-news

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB