Zmarł Bronisław Sałuda

2019-11-13 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-14 19:13:54)
Bronisław Sałuda (za zgodą SSK Pojezierze)

Bronisław Sałuda (za zgodą SSK Pojezierze)

Autor zdjęcia: Sławomir Ostrowski

Podziel się:

Pożegnanie red. Bronisława Sałudy rozpocznie w czwartek 14.11 w samo południe w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Urna z prochami zostanie potem przewieziona do Dywit i pochowana w Alei Zasłużonych na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym.

10 listopada odszedł od nas 93-letni Bronisław Sałuda, dziennikarz radiowy, pisarz i wydawca, autor wielu książek oraz licznych reportaży radiowych, wieloletni prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”.
Urodzony w Mystkowicach w roku 1926, po wojnie ukończył studia na Wydziale Rolnym WSR w Łodzi oraz na Wydziale Ekonomii Rolnej WSGW, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. W latach 1953 – 54 kierował Sałuda Redakcją Wiejską Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi, skąd przybył do Olsztyna, aby objąć w roku 1954 stanowisko redaktora naczelnego tutejszej rozgłośni Polskiego Radia. Z jego inicjatywy wybudowano nowy obiekt przy ul. Działdowskiej – obecnie Radiowej, gdzie rozgłośnia funkcjonuje do dzisiejszego dnia. Przyczynił się także do budowy pierwszego nadajnika telewizyjnego na Pieczewie. Po zakończeniu pracy w olsztyńskiej rozgłośni rozpoczął działalność naukową w Akademii Rolniczo-Technicznej oraz w Ośrodku Badań Naukowych w Olsztynie. Zajmował się także pracą literacka i wydawniczą, założywszy w tym celu własne wydawnictwo – Oficynę Druków Niskonakładowych. Był zapalonym myśliwym, m.in. autorem niewydanej jeszcze, ponad tysiącstronicowej, jedynej w Polsce Encyklopedii Łowiectwa.

łcp

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztynianin #2818950 | 88.156.*.* 14 lis 2019 17:28

    NA WIDOK REDAKTORA GAZETY OLSZTYNSKIEJ , , PRZYPOMNIAŁ SIE ZOŁNIERZ SS

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz