Miało być uproszczenie. Tymczasem sprzedawcy nie wiedzą, co robić

2020-02-13 17:02:25 (ost. akt: 2020-02-13 17:06:14)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Podziel się:

W życie weszły nowe przepisy dotyczące faktur uproszczonych. Przy niedużych zakupach wystarczy poprosić kasjera o wpisanie numeru NIP na paragon. To jednak może wprowadzać zamieszanie.

Jak pisze wp.pl, problem zaczyna się, kiedy przedsiębiorca otrzymał już paragon z numerem NIP, a później na jego podstawie prosi o wystawienie faktury. Sprzedawcy obawiają się jednak, że może się to wiązać z podwójnym naliczeniem podatku.

Co więcej Ministerstwo Finansów nie precyzuje, co należy robić w tej sytuacji. Odpowiedzi na pytania mediów brzmią niejednoznacznie, ale z formalnego punktu widzenia sprzedawca musiałby zapłacić podatek drugi raz, jeśli wystawi fakturę po wcześniejszym paragonie z NIP-em.

Warto jednak zauważyć, że na takim paragonie nie znajdują się dane przedsiębiorcy. Z tego powodu mogą powstawać niejasności przy generowaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Źródło: wp.pl

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jack #2868232 | 188.125.*.* 14 lut 2020 09:11

    Szukania haków ciąg dalszy. Ok. 80 instytucji i urządów może kontrolować polskiego przedsiębiorce. Co roku musi złożyć ok. 200 różnych sprawozdań i deklaracji. O pomyłkę nietrudno. Jak kogoś trzeba będzie zgnoić i zniszczyć finansowo, to nie ma problemu. Do tego zrobi się z niego UB-eka, kodowca i gorszy sort. Witajmy w kraju dobrej zmiany.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Marek #2867962 | 83.9.*.* 13 lut 2020 17:41

    No wyszło jak zawsze. Moim zdaniem jeżeli ktoś zarządał paragonu to tym samym zrzekł się faktury, tak powinno być a nie i to i to i jeszcze co.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)