Jak ubezpieczyć mieszkanie lub dom pod kredyt z cesją na bank?

2020-02-14 14:53:59 (ost. akt: 2020-02-14 14:53:53) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Decyzja o przyznaniu mieszkaniowego kredytu hipotecznego uzależniona jest od spełnienia przez wnioskodawcę szeregu wymogów. Jednym z nich jest ubezpieczenie kredytowanego domy lub mieszkania.

Obecnie zaciągnięcie mieszkaniowego kredytu hipotecznego bez ubezpieczenia jest praktycznie niemożliwe. Polisa musi być scedowana na bank. Przedstawiając ofertę kredytu hipotecznego, banki proponują klientom ubezpieczenie nieruchomości, co jest o tyle wygodne, że dwa produkty można nabyć od ręki w jednym miejscu.

Nie każdy wie, że wyrażanie zgody na ubezpieczenie oferowane przez bank nie jest obligatoryjne – polisę można nabyć we własnym zakresie. Porównanie polis mieszkaniowych na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl to najwygodniejsze rozwiązanie pozwalające znaleźć ubezpieczenie odpowiadające indywidualnym wymogom.

Cesja na bank przy kredycie hipotecznym

Od osób zaciągających kredyty mieszkaniowe banki wymagają scedowania ubezpieczenia na kredytodawcę. Cesja dotyczy w tym przypadku praw z polisy mieszkaniowej. W praktyce oznacza to tyle, że w razie szkody rekompensatę otrzymuje bank, a nie kredytobiorca. W ten sposób bank zabezpiecza kapitał zainwestowany w kredyt.

Warto pamiętać, że umowa cesji zachowuje ważność przez okres obowiązywania ubezpieczenia.

Jak ubezpieczyć nieruchomość z cesją na bank?

Polisa mieszkaniowa, której przedmiotem jest kredytowana nieruchomość, musi odpowiadać kryteriom stawianym przez bank. Dla banku zadowalające jest ubezpieczenie w podstawowym wariancie, a więc chroniące mury i ściany (czasami też i pozostałe elementy stałe) przed ogniem i paroma innymi zdarzeniami losowymi, których lista zamieszczona jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Takie ubezpieczenie warto poszerzyć o kilka przydatnych dodatków, dzięki czemu będzie ono chronić nie tylko elementy stałe, ale też mienie ruchome i lokatorów. Kluczową kwestią jest włączenie do polisy ryzyk nieuwzględnianych w podstawowym wariancie ubezpieczenia, czyli przede wszystkim:

• kradzieży z włamaniem,
• rabunku,
• wandalizmu,
• przepięcia,
• zalania,
• stłuczenia przedmiotów szklanych.

Ochronę lokatorom zapewni natomiast OC w życiu prywatnym zabezpieczające przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim – klasycznym przykładem jest tu zalanie mieszkania sąsiada. Przydatny jest również pakiet assistance umożliwiający np., skorzystanie w ramach ubezpieczenia z fachowej pomocy w razie usterek w domu czy mieszkaniu.

Polisa do kredytu – co wybrać?

Polisa do kredytu z cesją na bank powinna zabezpieczać interesy obu stron umowy kredytowej. Należy ją dobrać pod kątem zawartości, mając na względzie ryzyka realnie zagrażające danej nieruchomości. Bardzo ważne jest ubezpieczenie ich na odpowiednią kwotę, bo od wysokości sum gwarantowanych uzależniona jest wielkość odszkodowania. Sumy gwarantowane powinny odpowiadać rzeczywistej wartości ubezpieczanego mienia.

Jeżeli są zbyt niskie, wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie niepokrywające w stu procentach strat lub nie wypłaci go wcale. Zawyżanie wartości mienia także mija się z celem, bo ubezpieczyciel nie przyzna rekompensaty, która przekracza realną wartość zniszczonych czy uszkodzonych przedmiotów.

Cena polisy mieszkaniowej jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od wartości i lokalizacji nieruchomości, zakresu ochrony ubezpieczeniowej, wysokości sum gwarantowanych etc. Średni koszt wynosi 300-400 zł, co w porównaniu z kosztami likwidacji szkód nie jest wygórowaną kwotą.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB