Zdrowo od najmłodszych lat

2020-02-10 12:00:00 (ost. akt: 2020-02-22 23:39:56)
Zajęcia w laboratorium sensorycznym

Zajęcia w laboratorium sensorycznym

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

Podziel się:

W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie rozpoczęły się warsztaty dla dzieci mające na celu przekazanie im wiedzy na temat bezpieczeństwa żywności i zdrowego odżywiania się.

Kiedy wchodzę do laboratorium analizy żywności pani Katarzyna Jaworska, pracownik IRZiBŻ, objaśnia przedszkolakom, na czym polega piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, widoczna na plakacie umieszczonym na planszy edukacyjnej. — Tych kolorowych warzyw i owoców powinniśmy jeść najwięcej. Tylko troszeczkę mniej produktów zbożowych. A które to są? — pyta dzieci. — Tak, oczywiście, chleb, ale wybralibyście biały czy z ziarenkami? Dzieci już wiedzą, że ten razowy, czyli z pełnego przemiału, jest zdrowszy. — Pamiętajmy też o jedzeniu produktów nabiałowych: mleka, jogurtów, serów i tak dalej — dodaje pani Katarzyna. — Okazuje się także, że codzienne jedzenie mięsa wcale nie służy naszemu zdrowiu.

Katarzyna Jaworska objaśnia przedszkolakom na czym polega piramida żywienia
Katarzyna Jaworska objaśnia przedszkolakom, na czym polega słynna „piramida żywienia”
fot. ŁCP

— Przedszkolakom mówimy o zasadach zdrowego żywienia oraz o tym, że jeżeli wykonamy zalecenia dotyczące zbilansowanej diety, suplementy nie będą wtedy potrzebne — uzupełnia pani Marta Kopcewicz z Zakładu Biologicznych Funkcji Żywności IRZiBŻ.

Pięcioletnią Julię najbardziej zainteresowały informacje o mleku: „jak sprawdzać, czy jest bezpieczne”. Jej rówieśnik Michał zapamiętał, że najlepiej jeść warzywa i owoce, a unikać przy tym słodyczy. A Fabian wie już teraz, że mleko musi przejść wiele testów zanim trafi na sklepowe półki. Więcej miały do powiedzenia trzecioklasistki: Ola i Laura, które zapewniły, że od teraz będą bardziej zwracały uwagę na składy różnych produktów oraz będą pamiętały o recyklingu opakowań po produktach żywnościowych.

Ola i Laura podczas warsztatów w PAN
Ola i Laura
fot. ŁCP


— To jest projekt międzynarodowy, realizowany w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz w Polsce — wyjaśnia Iwona Kieda, rzecznik prasowy IRZiBŻ. — Realizują go ośrodki naukowe współpracujące z firmami z branży rolno-spożywczej. W Polsce partnerem PAN jest koncern spożywczy Maspex.

Projekt jest finansuje EIT Food czyli Europejska Wspólnota Wiedzy i Innowacji działającą w obszarze Żywności, która powstała w 2016 roku jako międzynarodowe konsorcjum. Jej celem jest uczynienie Europy światowym liderem w obszarze innowacji na rzecz bezpieczeństwa i zrównoważonej produkcji żywności. UE wesprze konsorcjum dotacją ponad 400 mln. Euro w ciągu 7 lat. Opracowane zostaną nowe produkty, usługi i modele biznesowe, które wpłyną na wzrost zaufania konsumentów i poprawę stanu zdrowia społeczeństwa na całym świecie.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB