Kurator Oświaty zachęca nauczycieli do zdalnej pracy z uczniami

2020-03-14 14:58:58 (ost. akt: 2020-03-14 16:45:04)
Uczeń przy komputerze

Uczeń przy komputerze

Autor zdjęcia: archiwum szkoły w Lamkowie

Podziel się:

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki zamieścił na Facebooku wpis zachęcający nauczycieli „aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu".

„Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego" - pisze szef warmińsko-mazurskiej oświaty. W tym celu rekomenduje wykorzystanie:
• dziennika elektronicznego,
• strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,
• mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów także bezpośredniego kontaktu elektronicznego.
W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w Internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będą uzupełniane na bieżąco.

Jak informuje kurator, został w tym celu przygotowany poradnik do nauki zdalnej dla nauczycieli i dyrektorów szkół. W poradniku zamieszczono wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Nowacki zachęca także do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w Internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych:
1. epodreczniki.pl
2. Portal wiedzy dla nauczycieli
3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
5. Portal lektury.gov.pl
6. Strona Centrum Nauki Kopernik
7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
9. Serwis Ninateka
10. Serwis Muzykoteka Szkolna
11. Biblioteka Cyfrowa Polona
12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
13. Serwis Telewizji Polskiej
14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

Z kolei www.scholaris.pl to portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy.

Materiały dostępne na platformie e-podręczniki.pl są:
• bezpłatne,
• zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
• udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.

Kolejna strona polecana przez Nowackiego to www.cke.gov.pl, na której
uczniowie i nauczyciele znajdą materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty oraz do egzaminów maturalnych.

Z kolei portal https://lektury.gov.pl/ zawiera większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Na uwagę zasługują także skierowana głównie do nauczycieli biblioteki cyfrowe: www.polona.pl - jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce oraz Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji www.bc.ore.edu.pl.

Kurator przypomina także o serwisie Polskie Radio Dzieciom
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom - całodobowej stacji radiowej dla dzieci i dorosłych, w ramówce której znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

http://gazetaolsztynska.pl/638406,Szkoly-zamkniete-ale-to-nie-oznacza-przerwy-w-nauce-Rzad-zachecamy-do-lekcji-w-formie-zdalnej.html?fbclid=IwAR3UDKsG__DPzIrkvGN__qZO1QkQJmqy0dMOQ7HKL3GAwGF16qNLzIvL6_0

łcp

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nauczyciel #2886831 | 79.184.*.* 14 mar 2020 20:22

    Kurator zacheca a czy daje materiały? Nauczyciel ma sobie sam kupić komputer i opłacić internet? Na dodate to, co poleca MEN i kurator to badziewie. Widać, że nie mają najmniejszego pojęcia. Egzaminować mogli leśnicy, to może i teraz niech robia ten e-learning?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 1234 #2886821 | 88.156.*.* 14 mar 2020 20:08

    Wszędzie zachęcają do pracy i nauki zdalnej, czy ktoś przemyślał czy łącza internetowe to wytrzymają? Może lepiej ich nie zamulać na cos co jest nam nie potrzebne do walki z tym cholerstwem, a oszczędzać przepustowości na informację płynące z góry, bez pracy i nauki przeżyjemy, bez ważnych informacji nieeeeeeeeeeeeeeeee!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz