WM.pl
22 maja 2025, Czwartek
imieniny: Emila, Neleny, Romy
  • 16°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Zielone światło dla Ukrainy

2023-12-15 12:30:22(ost. akt: 2023-12-15 12:35:02)
UE i jej państwa członkowskie są jednymi z największych zwolenników Ukrainy i nadal angażują się w pomoc temu krajowi

UE i jej państwa członkowskie są jednymi z największych zwolenników Ukrainy i nadal angażują się w pomoc temu krajowi

Autor zdjęcia: Rada Europejska

Już pierwszego dnia szczytu Rady Europejskiej, 14 grudnia br., przywódcy UE przyjęli konkluzje w sprawie Ukrainy i rozszerzenia Unii. Postanowili rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią oraz przyznać Gruzji status kraju kandydującego. Postanowili także rozpocząć negocjacje akcesyjne z Bośnią i Hercegowiną, gdy spełni ona niezbędne kryteria członkostwa.

Warto przeczytać

  • Znów polecimy z Olsztyna do ważnego europejskiego miasta
  • Niewybuch i ewakuacja w Iławie. Saperzy zakończyli działania
  • Nowoczesne leczenie arytmii w Olsztynie. Szpital wprowadza...
1. Rada Europejska ponownie stanowczo potępia agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, która stanowi oczywiste naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych, i potwierdza niezachwiane wsparcie Unii Europejskiej dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach oraz jej nieodłącznego prawo do samoobrony przed agresją rosyjską.

2. Rada Europejska przywołuje swoje poprzednie konkluzje i potwierdza niezachwiane zobowiązanie Unii Europejskiej do dalszego zapewniania Ukrainie i jej narodowi silnego wsparcia politycznego, finansowego, gospodarczego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego tak długo, jak będzie to konieczne.

3. Unia Europejska i jej państwa członkowskie będą w dalszym ciągu zajmować się pilnymi potrzebami wojskowymi i obronnymi Ukrainy. W szczególności Rada Europejska podkreśla znaczenie terminowego, przewidywalnego i trwałego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, zwłaszcza za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju i Misji Wsparcia Wojskowego UE, a także bezpośredniej pomocy dwustronnej ze strony państw członkowskich. Rada Europejska podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia dostaw rakiet i amunicji, zwłaszcza w ramach inicjatywy miliona sztuk amunicji artyleryjskiej, oraz zapewnienia Ukrainie większej liczby systemów obrony powietrznej. Rada Europejska zwraca się do Rady o zintensyfikowanie prac nad reformą Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju i dalszym zwiększaniem jego finansowania w oparciu o propozycję Wysokiego Przedstawiciela. Unia Europejska i jej państwa członkowskie w dalszym ciągu angażują się w długoterminowy wkład w realizację zobowiązań wobec Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa, które pomogą Ukrainie w samoobronie, przeciwstawianiu się wysiłkom destabilizacyjnym i powstrzymywaniu aktów agresji w przyszłości. W następstwie sprawozdania Wysokiego Przedstawiciela Rada Europejska omówiła przyszłe zobowiązania UE w zakresie bezpieczeństwa wobec Ukrainy. Wzywa Wysokiego Przedstawiciela i państwa członkowskie do kontynuowania prac w Radzie. Rada Europejska będzie nadal zajmować się tą sprawą. Wsparcie wojskowe i zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa będą udzielane z pełnym poszanowaniem polityki bezpieczeństwa i obrony niektórych państw członkowskich oraz z uwzględnieniem interesów bezpieczeństwa i obrony wszystkich państw członkowskich.

4. W obliczu ciągłych ataków Rosji na infrastrukturę cywilną i krytyczną Ukrainy Unia Europejska i jej państwa członkowskie zintensyfikują dostarczanie Ukrainie dalszej pomocy humanitarnej i ochrony ludności, a także pomocy zapewniającej odporność jej sektora energetycznego poprzez zima. Ponadto Unia Europejska w dalszym ciągu angażuje się we wspieranie naprawy, odbudowy i odbudowy Ukrainy, w koordynacji z partnerami międzynarodowymi, co obejmuje proces rozminowywania i rehabilitację psychospołeczną.

5. Unia Europejska i jej państwa członkowskie będą kontynuować intensywne globalne wysiłki informacyjne i współpracę z Ukrainą oraz partnerami ze wszystkich regionów świata, aby zapewnić możliwie najszersze wsparcie międzynarodowe na rzecz wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz kluczowych zasad i celów Ukraińska formuła pokojowa z myślą o przyszłym Światowym Szczycie Pokojowym.

6. Rada Europejska ponawia swój apel o zdecydowane postępy, w koordynacji z partnerami, w sprawie tego, w jaki sposób nadzwyczajne dochody uzyskiwane przez podmioty prywatne pochodzące bezpośrednio z unieruchomionych aktywów Rosji mogłyby zostać przeznaczone na wsparcie Ukrainy oraz jej odbudowy i odbudowy, zgodnie z obowiązującymi zobowiązaniami umownymi, oraz zgodnie z prawem unijnym i międzynarodowym. W tym kontekście przyjmuje do wiadomości niedawne propozycje dotyczące nadzwyczajnych dochodów pochodzących z unieruchomionych aktywów rosyjskich.

7. Rosja i jej przywódcy muszą ponieść pełną odpowiedzialność za prowadzenie wojny agresywnej przeciwko Ukrainie oraz za inne najpoważniejsze zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego, a także za ogromne szkody spowodowane przez tę wojnę. Rada Europejska zachęca do dalszych wysiłków, w tym w ramach Grupy Podstawowej, na rzecz powołania trybunału ścigania zbrodni agresji przeciwko Ukrainie, który cieszyłby się najszerszym międzyregionalnym wsparciem i legitymacją, a także przyszłego mechanizmu odszkodowawczego; ponawia swoje poparcie dla prowadzonego przez Radę Europy rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, co stanowi pierwszy wymierny krok w tym kierunku. Wzywa także wszystkie państwa do szybkiego podpisania i ratyfikowania Konwencji Lublana-Haga o współpracy międzynarodowej w dochodzeniu i ściganiu zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i innych zbrodni międzynarodowych. Rada Europejska ponownie wyraża swoje poparcie dla prac Międzynarodowego Trybunału Karnego i potępia ciągłe próby Rosji podważania jej międzynarodowego mandatu i funkcjonowania.

8. Rada Europejska ponawia swój pilny apel skierowany do Rosji i Białorusi, aby natychmiast zapewniły bezpieczny powrót na Ukrainę wszystkich nielegalnie deportowanych i przeniesionych ukraińskich dzieci oraz inni cywile.

9. Unia Europejska jest zdecydowana w dalszym ciągu osłabiać zdolność Rosji do prowadzenia wojny agresywnej, w tym poprzez dalsze wzmacnianie swoich sankcji oraz poprzez ich pełne i skuteczne wdrożenie oraz zapobieganie ich obchodzeniu, zwłaszcza w przypadku towarów wysokiego ryzyka, w ścisłej współpracy z partnerami i sojusznikami. Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie 12. pakietu sankcji. Z zadowoleniem przyjmuje także porozumienie osiągnięte w sprawie dyrektywy w sprawie definicji przestępstw i kar za naruszenie unijnych środków ograniczających. Rada Europejska potępia ciągłe wsparcie militarne dla rosyjskiej wojny agresywnej, którego udzielają Iran, Białoruś i KRLD. Wzywa także wszystkie kraje, aby nie zapewniały materialnego ani innego wsparcia dla rosyjskiej wojny agresywnej. Unia Europejska będzie kontynuować intensywną współpracę z partnerami, aby przeciwdziałać fałszywym rosyjskim narracjom i dezinformacji na temat wojny.

10. Rada Europejska podkreśla znaczenie bezpieczeństwa i stabilności na Morzu Czarnym. Ważne jest, aby eksport zboża z Ukrainy był zrównoważony i docierał na rynki światowe. Rada Europejska wspiera wszelkie wysiłki na rzecz ułatwienia eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych do krajów najbardziej potrzebujących, zwłaszcza do Afryki i na Bliski Wschód. Rada Europejska podkreśla również znaczenie wykorzystania pełnego potencjału szlaków solidarnościowych UE i zwraca się do Komisji, aby przyspieszyła współpracę z państwami członkowskimi w celu zaproponowania nowych środków z myślą o dalszym zwiększaniu przepustowości szlaków solidarnościowych na wszystkich trasach .

11. Unia Europejska będzie w dalszym ciągu wspierać Republikę Mołdawii i Gruzję w stawianiu czoła wyzwaniom, przed którymi stoją w wyniku rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie.
oprac. mmb

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Europe Direct Europe Direct Warmia i Mazury Unia Europejska
Magdalena Maria Bukowiecka
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B