Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki nad jeziorem?

2023-12-27 10:07:46 (ost. akt: 2024-01-03 12:32:45) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Działka nad jeziorem dla wielu z nas wydaje się spełnieniem marzeń o idealnej lokalizacji. W końcu kto nie chciałby wypoczywać we własnym domu tuż nad jeziorem, z dostępem do linii brzegowej i w otoczeniu pięknej przyrody? Trzeba jednak pamiętać, że parcela nad wodą wiąże się z ograniczeniami administracyjnymi i utrudnieniami podczas budowy. Z tego względu warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii przy wyborze działki.

Działki ulokowane nad jeziorem są niezwykle malownicze. Dlatego łatwo podjąć decyzję o kupnie pod wpływem emocji. Szczególnie jednak, jeśli chcemy taki teren nabyć w celach inwestycyjnych, emocje trzeba odłożyć na bok i kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie sprawdzając wcześniej ważnych kwestii, można bowiem wpaść w pułapkę i stracić pieniądze. Istotne jest dokładne zbadanie zagadnień prawnych i środowiskowych związanych z działką, takich jak plan zagospodarowania przestrzennego, dostęp do mediów czy ewentualne ograniczenia budowlane. Nie mniej kluczowe jest sprawdzenie historii nieruchomości i ewentualnych zobowiązań finansowych, aby uniknąć niespodzianek i dodatkowych kosztów po zakupie.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego


Podczas wyboru działki nad jeziorem podstawowym dokumentem, z którym trzeba się zapoznać, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Z niego dowiemy się, jakie przeznaczenie ma nasz upatrzony teren i co można na nim postawić (dom całoroczny czy tylko letniskowy).

Warto także zwrócić uwagę na planowane zagospodarowanie okolicy. Jeżeli w planach jest zbudowanie drogi, na której może panować duży ruch, to sami nie odpoczniemy w domu i trudniej będzie później sprzedać działkę, jeżeli kupujemy ją w celach inwestycyjnych. To szczególnie ważne w przypadku większych miejscowości, na przykład działek nad jeziorem w Olsztynie.

Ważne jest również to, czy na danym terenie nie występują siedliska zwierząt chronionych. Jeżeli tak, to trzeba wiedzieć, że w obrębie 100 metrów nie można wybudować domu. Tak atrakcyjne tereny jak okolice jezior często znajdują się na obszarze chronionym, czyli w otulinach rezerwatów oraz parków (krajobrazowych, narodowych) – to nakłada na właściciela działki dodatkowe ograniczenia.

Warunki gruntowe


Inwestorzy planujący budowę nad wodą mogą napotkać problem niestabilnego gruntu, szczególnie gdy poziom wód gruntowych na danym terenie jest wysoki. Taka sytuacja może wymagać dodatkowych działań, jak drenaż odsączający, co nieuchronnie zwiększa koszty inwestycji. Ponadto, istnieje ryzyko, że grunt na działce będzie torfowiskiem, co uniemożliwia stabilną budowę bez specjalistycznych metod wzmacniania podłoża. Z tego powodu, przed przystąpieniem do inwestycji, zaleca się przeprowadzenie szczegółowych badań geotechnicznych, które pomogą ocenić stan gruntu i potrzebne działania adaptacyjne.

Linia brzegowa


Kupując działkę nad jeziorem, w marzeniach widzimy tylko siebie i ewentualnie zaproszonych przez siebie gości, w idyllicznych warunkach i z pełną prywatnością odpoczywających na prywatnej plaży czy pływających w odosobnionej części zbiornika. Taki obraz szybko może się zderzyć z rzeczywistością. Zgodnie z prawem wodnym nie można postawić ogrodzenia bliżej niż 1,5 metra od linii brzegowej. Co oznacza, że nie można mieć wyłącznego, bezpośredniego dostępu do jeziora, a inni ludzie mogą swobodnie pływać po części jeziora, która przylega do naszej działki i przebywać na teoretycznie „naszej” plaży. W praktyce w wielu przypadkach właściciele parceli nie respektują tego prawa, jednak ograniczenie dostępu innym do linii brzegowej jest naruszeniem przepisów i można zostać administracyjnie przymuszonym do usunięcia przeszkód takich jak ogrodzenie.

Media


Wybierając malownicze działki zlokalizowane z dala od głównych dróg, należy pamiętać o potencjalnym braku podstawowych mediów, takich jak woda, kanalizacja, prąd czy gaz. Brak dostępu do tych udogodnień może znacząco podnieść koszty inwestycji, ponieważ wymaga samodzielnego ich doprowadzenia. Jest to kluczowy aspekt, który powinien być szczegółowo sprawdzony przed zakupem. Należy również uwzględnić możliwe wymagania prawne i regulacje dotyczące uzbrojenia terenu, które mogą wpływać na czas i koszty realizacji. Dlatego decyzja o zakupie takiej działki powinna być dobrze przemyślana, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty i potencjalne wyzwania.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB