Pasym: warto zobaczyć
2010-09-10 12:00:00(ost. akt: 2021-10-19 00:59:40)
Kiedy Krzyżacy odbierali w 1379 r. należącą do biskupów warmińskich wieś Henrykowo, nie przypuszczali że zapoczątkowują powstanie Pasymia - najstarszego miasta w powiecie szczycieńskim, a nawet na całych Mazurach. 4 sierpnia 1386 r. tej osadzie kościelnej nadano nie tylko prawa miejskie ale i nową nazwę Bassenheim.
Jednak czy to błąd pisarza krzyżackiego, czy wpływ dialektu saskiego faktem jest, że po już po kilku latach utrwaliła się nazwa Passenheim. Swój wkład w nazewnictwo miała również ówczesna ludność polska, nazywając miasto po prostu Pasim lub zdrobniale Pasymek.
O bogatej historii miasta świadczy wiele zabytków. I chociaż nie ocalała żadna z 3 bram miejskich, to jednak zachowały się fragmenty murów miejskich. Jest prostokątny rynek z centralnie umiejscowionym ratuszem z lat 1854-55. Na miejscu dawnego zamku krzyżackiego wznosi się wybudowany w 1876 r. kościół katolicki - ciekawy przykład neogotyku.
Jednak najcenniejszym zabytkiem w Pasymiu jest gotycki kościół ewangelicki zbudowany w 1391 roku (obchodzący w tym roku jubileusz 615 lecia). W okresie przedreformacyjnym był kościołem pw. św. Barbary, a od 1525 r. do chwili obecnej jest świątynią ewangelicką. W jego wnętrzu warte obejrzenia są: gotyckie ławki, krucyfiks z XVI w. oraz ołtarz z 1673 r. i ambona z 1680 r.
Uroki Pasymia dostrzegli już polscy filmowcy. Wielu turystów wraca tu co roku. Coś ich tu przyciąga... miejsca, może ludzie. W Pasymiu kręcono między innymi zdjęcia do popularnego serialu "Dom nad rozlewiskiem".
Warto zobaczyć w Pasymiu i okolicy:
Grom: kościół, cmentarz ewangelicki.
Elganowo: dwór z XVIII w.;
Pasym: neogotycki ratusz.
Pasym: kościół ewangelicko-augsburski z 1391 r.
Pasym: kościół ewangelicki z XIV wieku
Pasym: wieżę ciśnień z 1911 roku
Pasym: stare kamienice
Pasym: stary cmentarz ewangelicki
Pasym: nowy cmentarz ewangelicki
Pasym: kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1876 roku
Tylkowo: domy z końca XIX wieku, dawny zespół młyński (spichlerz, młyn) z początku XXw.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez