Pompy strażackie – jakie jest ich zastosowanie?

2024-04-16 08:47:53 (ost. akt: 2024-04-16 08:55:17) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Jednym z najbardziej uniwersalnych sprzętów, które są niezbędne w pracy straży pożarnej, jest pompa. Z tego urządzenia korzysta się zarówno podczas gaszenia pożaru, jak i w trakcie usuwania wody z różnych miejsc. Istnieje wiele rodzajów pomp, które stosuje się w różnych sytuacjach. Zobacz, jakimi sprzętami dysponują nowoczesne jednostki strażackie!

Gaszenie pożarów odbywa się przy pomocy wody, która jest dostarczana do węża strażackiego przy pomocy pompy. To urządzenie jest jednym z najbardziej podstawowych sprzętów, w jakie musi być wyposażona straż pożarna. Pompę podłącza się do hydrantu lub innego źródła wody, które może zostać wykorzystane w trakcie pożaru. Jest też niezbędnym narzędziem pracy podczas różnych klęsk żywiołowych, np. powodzi. Jakie pompy strażackie są obecnie wykorzystywane przez strażaków?

Gdzie wykorzystuje się pompy i motopompy pożarnicze?


Jednym z podstawowych rozróżnień w zakresie pomp jest podział na autopompy i motopompy. Te pierwsze stanowią specjalistyczny sprzęt, który jest wykorzystywany głównie do działań gaśniczych. Są to maszyny bardzo złożone, posiadające zbiornik na wodę i kompletne wyposażenie pozwalające na wykonywanie działań gaśniczych bez korzystania z innych urządzeń.

Z kolei motopompy są sprzętami bardziej uniwersalnymi i wykorzystuje się je zarówno do wypompowywania wody, jak i w trakcie pożarów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://strefa998.pl/35-motopompa-i-pompa. Motopompa to jedno z bardziej podstawowych elementów wyposażenia jednostki strażackiej.

Pompy pływające i elektryczne – jak różni się ich użytkowanie?


Wybór odpowiedniej pompy jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj lokalizacji – w przypadku otwartych terenów często korzysta się z pomp pływających, które nadają się nawet do wypompowywania wody o większej głębokości.

Natomiast w przypadku zamkniętych pomieszczeń stosuje się zwykle pompy elektryczne. To bardzo ważne, ponieważ nie emitują one spalin, które mogłyby się gromadzić wewnątrz i stwarzać zagrożenie. Korzystanie z pomp elektrycznych często wymaga też ich zanurzenia w wodzie. To bardzo wydajny i prosty sposób chłodzenia silnika elektrycznego, który podczas pracy może się bardzo nagrzewać. Niektóre pompy elektryczne są też wyposażone w wewnętrzne systemy chłodzące.

Motopompy szlamowe i pompy wysokociśnieniowe – gdzie się je stosuje?


Może się zdarzyć, że pompowana woda będzie silnie zanieczyszczona. W takich przypadkach zwykła pompa mogłaby sobie nie poradzić. Dlatego na wyposażeniu jednostki strażackiej powinna być także motopompa szlamowa. To urządzenie może być stosowane niemal w każdych warunkach – pompa jest wydajna oraz odporna na zanieczyszczenia. Można przy ich pomocy wypompowywać wodę poprzez podłączone do pompy węże ssawne, dzięki temu można np. usunąć wodę z zalanego budynku, pozostawiając pracujące urządzenie na zewnątrz.

Z kolei pompy wysokociśnieniowe stosowane są w sytuacjach, kiedy konieczne jest przetransportowanie wody na znaczną odległość. Używa się ich także podczas przemysłowego czyszczenia ciśnieniowego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB