Konto walutowe – oto wskazówki, jak znaleźć najlepsze!

2024-06-10 18:30:20 (ost. akt: 2024-06-26 09:04:47) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Transakcje gotówkowe powoli odchodzą w zapomnienie zarówno w Polsce, jak i na świecie. W coraz większej liczbie miejsc można posługiwać się kartą. Nawet na straganach podczas wakacyjnych wyjazdów często nie trzeba mieć już drobniaków, by kupić pamiątkowy magnes. Jak znaleźć najlepsze konto walutowe, które sprawdzi się nie tylko u podróżników?

Konto walutowe – co to jest?


Konto walutowe to rodzaj rachunku bankowego, który różni się tym od zwykłego ROR-u tym, że przechowuje się na nim środki w innej walucie niż polski złoty. Do najpopularniejszych walut należą:

• euro (EUR);
• dolar amerykański (USD);
• funt brytyjski (GBP);
• frank szwajcarski (CHF).

Rachunek walutowy to nie tylko sposób na przechowywanie pieniędzy, ale również wykonywanie transakcji i przewalutowania. Można dowolnie wpłacać środki na konto, a także je wypłacać w bankomatach na świecie. Taka usługa przydaje się m.in. podróżnikom i osobom, które zarabiają w obcej walucie.

Do konta walutowego otrzymuje się kartę debetową, a ponadto dostęp do bankowości online i aplikacji mobilnych banków. Obsługa transakcji jest tak samo prosta jak w przypadku zwykłego rachunku osobistego. Różnica polega na tym, że za przewalutowania nie trzeba płacić prowizji, jak ma to miejsce w ROR-ach indywidualnych.

Konto oszczędnościowe pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Kiedy chce się wykonać przelew w innej walucie, nie trzeba zajmować się wymianą środków ze złotówek na dolary czy euro, ponieważ spoczywają one na rachunku już w wybranej walucie lub nawet kilku różnych.

Zawsze trzeba mieć jednak na uwadze, że kursy walut wpływają na wartość oszczędności, więc warto je śledzić i wymieniać pieniądze w odpowiednich momentach, by zapobiec stratom.

Gdzie szukać najlepszych ofert na konto walutowe?


Żeby znaleźć najlepszą ofertę dla siebie, należy sprawdzić internetowy ranking kont walutowych. Takie zestawienie z bieżącymi propozycjami różnych banków, nie tylko z Olsztyna i okolic, oferuje serwis ZgarnijPremie.pl. Znajdują się w nim wszystkie warte uwagi opcje, a dodatkowo przy każdej z nich są wyszczególnione ich najważniejsze parametry.

Warto skorzystać z takiego zestawienia przede wszystkim ze względu na intuicyjność obsługi i oszczędność czasu. Wszystkie opcje aktualnie dostępne na rynku znajdują się tam w jednym miejscu, więc nie trzeba przeglądać z osobna różnych stron banków ani odwiedzać ich stacjonarnych placówek.

Serwis dodatkowo szereguje oferty w kolejności od najlepszej, a pierwsze trzy opcje są wyróżnione pucharami – złotym, srebrnym i brązowym – by ułatwić nawigację. Przy niektórych propozycjach widnieją także zielone ramki z informacjami o dodatkowych bonusach, jakie można pozyskać, dołączając do grona klientów danego banku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego?


Pierwszy uwzględniony w rankingu aspekt to koszt prowadzenia rachunku. Zazwyczaj da się go obsługiwać za darmo, ale niekiedy do zniesienia opłat potrzebne jest spełnienie określonych wymagań. W przypadku kont walutowych bywa tym np. utrzymanie salda na określonym poziomie minimalnym przez cały miesiąc.

Kolejna kwestia dotyczy opłat za kartę. Zarówno koszty konta, jak i narzędzia płatniczego mogą być pobierane w złotówkach oraz obcej walucie. Informacja na ten temat także znajduje się w rankingu. Najczęściej jednak te opłaty da się zniwelować poprzez spełnienie ustalonych wymagań. Często wystarczy wydać bezgotówkowo określoną kwotę w danym miesiącu.

Trzeci aspekt uwzględniony przy każdej ofercie w rankingu to opłata za korzystanie z bankomatów zagranicznych. Czasami w niektórych krajach można wyjmować gotówkę z maszyn za darmo, ale niekiedy jest to obarczone kosztami zależnymi od wypłacanej sumy. Jeśli chce się dysponować banknotami za granicą, warto dokładnie przeanalizować te informacje.

Następna kwestia to dostępność walut. Dolar amerykański, funt brytyjski czy euro to podstawa każdej oferty, ale jeśli chce się korzystać ze środków z innych stron świata, należy dokładnie sprawdzić, czy dany bank je oferuje. Wśród mniej popularnych opcji znajdują się m.in.:

• dolar australijski;
• korona czeska;
• jen;
• lew bułgarski;
• korona norweska.

Im mniej popularna waluta, tym mniejsza liczba instytucji finansowych oferuje konto walutowe przeznaczone do zarządzania nią. Ponadto w rankingu widnieje jeszcze jeden parametr, czyli informacja o tym, czy klient musi prowadzić w danej placówce także zwykły rachunek indywidualny w polskiej walucie. Czasami banki wymagają ROR-u do uruchomienia jego walutowej opcji.

Warto kliknąć jeszcze przycisk z napisem „Sprawdź szczegóły”, który odkrywa m.in. koszty wykonywania przelewów wewnętrznych i zewnętrznych zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. Znajdują się tam także dane dotyczące np. opłat za SMS-y autoryzacyjne.

Po co zakładać konto walutowe i jak to zrobić?


Żeby założyć konto walutowe w Olsztynie i okolicach, można udać się do stacjonarnego oddziału banku w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Zazwyczaj jednak nie trzeba tego robić, ponieważ większość usług placówki pozwalają realizować w pełni zdalnie.

Najpierw należy się upewnić, czy w danej placówce trzeba mieć konto osobiste. Jeśli tak, to wypada je uruchomić w pierwszej kolejności. Jeśli nie, można od razu przejść do wniosku o konto walutowe. Najwygodniej zakłada się rachunek w obcej walucie w banku, w którym ma się już ROR osobisty. Wtedy wszystkie formalności da się bez trudu przeprowadzić przez internet.

Kiedy ma się oba konta w jednym banku, można korzystać z nich za pomocą jednej karty płatniczej, co jest bardzo wygodne. Rachunek walutowy wymaga jedynie podstawowych informacji i potwierdzenia tożsamości właściciela. Po co uruchamiać taki ROR?

Konto walutowe przydaje się podczas podróży zagranicznych, ponieważ można wtedy płacić za zakupy czy atrakcje bez uiszczania zbędnych prowizji. Sprawdza się także u osób pracujących dla zagranicznych firm, które otrzymują wynagrodzenie w innej walucie niż polski złoty. Mogą wtedy wymieniać środki w najkorzystniejszych momentach poprzez obserwację aktualnego kursu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB