Zielona energia – jak pokryć koszt instalacji fotowoltaicznej?
2024-07-23 15:50:49(ost. akt: 2024-07-23 15:56:26)
Artykuł
sponsorowany
Marzysz o przejściu na zieloną energię, ale zastanawiasz się, ile wynoszą koszty instalacji fotowoltaicznej? Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest fotowoltaika o mocy 5 kW, czy potężniejsza 10 kW, istnieją różne skuteczne sposoby na pokrycie tych kosztów. Odkryj możliwości, które uczynią Twój dom bardziej ekologicznym i energooszczędnym – sprawdź, ile zapłacisz za instalację fotowoltaiczną i w jaki sposób możesz sfinansować inwestycję.
Jakie są ogólne koszty instalacji fotowoltaicznej 10 kW lub 5 kW?
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja w przyszłość. Dzięki niej nie tylko zadbasz o środowisko naturalne, ale też swoje rachunki za prąd. Zanim jednak zauważysz korzyści płynące z posiadania paneli PV na dachu swojego domu, musisz ją zakupić i zamontować. Dla systemu o mocy 10 kW średni koszt instalacji może wynieść od około 30 000 do 50 000 zł, natomiast tego 5 kW – od 15 000 do 28 000 zł.Pamiętaj:
Kwoty, jakie należy ponieść za zakup instalacji PV, mogą się od siebie różnić. Wszystko zależy od jakości zastosowanych komponentów, a także mocy, jaką będzie generować zestaw.
Koszty początkowe, związane z fotowoltaiką, obejmują m.in. panele, falownik i stelaż. Można do nich doliczyć magazyn energii, a także sam montaż instalacji. Nie należy zapominać o dodatkowych wydatkach, takich jak np. opłata za ubezpieczenie.
Instalacja fotowoltaiczna 10 kW a 5 kW – którą opcję wybrać?
Co bardziej się opłaca – instalacja fotowoltaiczna 10 kW czy 5 kW? Nietrudno się domyślić, że koszt związany z systemem o mocy 10 kW będzie o wiele wyższy. Jednak kiedy warto postawić na fotowoltaikę 10 kW? To szczególnie korzystne rozwiązanie dla tych gospodarstw domowych, które odnotowują duże zużycie prądu albo planują sprzedawać nadwyżki kilowatogodzin do sieci.Z kolei system 5 kW, który produkuje mniej energii elektrycznej, jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych domostw. Co istotne dla niektórych inwestorów, pozwala zauważyć szybszy zwrot kosztów związanych z zakupem paneli. Warto jednak pamiętać, że wybór mocy zależy od indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. W razie problemów i pytań warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże dostosować system do aktualnego budżetu czy konstrukcji domu.
Jak można pokryć koszty instalacji fotowoltaicznej?
Koszt instalacji fotowoltaicznej jest wysoki – niewielu inwestorów może wyłożyć z własnej kieszeni potrzebną kwotę. Jednak bez obaw. Istnieje kilka sposobów na pokrycie wydatków związanych z montażem paneli PV na dachu. Możesz skorzystać m.in. z:• ekologicznego kredytu z wydłużonym okresem spłaty lub niższym oprocentowaniem. Jego minusem może być to, że uzyskane pieniądze należy przeznaczyć na określony we wniosku cel.
• dofinansowania z programu „Mój Prąd”, a także „Czyste Powietrze”. Na niekorzyść takiego rozwiązania wpływa fakt, że wnioskowana kwota jest wypłacana po realizacji inwestycji, a wielkość instalacji nie może przekroczyć wskazanej w regulaminach mocy.
• pożyczki konsumenckiej. To dobra opcja dla osób, które nie zakwalifikowały się do rządowych programów lub oprócz zakupu paneli PV planują inne wydatki (związane np. z zakupem nowego AGD do domu).
Zastanawiasz się, która z powyższych opcji jest bardziej opłacalna – kredyt czy dofinansowanie? Jeżeli tak, to koniecznie sprawdź artykuł: https://www.smartney.pl/blog/finanse/kredyt-na-fotowoltaike-czy-dofinansowanie-sprawdz-nasze-porownanie/
Jak widzisz – sposobów na pokrycie kosztów związanych z panelami fotowoltaicznymi jest wiele. Pamiętaj, że inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko oszczędności w rachunkach za prąd, ale także wkład w ochronę środowiska. Dobrze dobrany sposób finansowania pozwoli Ci cieszyć się różnymi korzyściami płynącymi z własnej „elektrowni słonecznej” przez wiele lat.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez