Na Warmii i Mazurach ubywa mieszkańców? Najnowsze dane GUS nie są zbyt optymistyczne
2024-07-30 20:01:09(ost. akt: 2024-07-30 15:05:25)
Chociaż województwo warmińsko-mazurskie jest czwartym pod względem wielkości województwem w Polsce, zdecydowanie nie może się pochwalić wysokim współczynnikiem urbanizacji. Czy to oznacza, że mieszkańcy uciekają z Warmii i Mazur?
Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje terytorium 24 174 km2, które stanowi 7,7 proc. powierzchni kraju. Jest czwartym pod względem wielkości powierzchni województwem w Polsce, po mazowieckim, wielkopolskim i lubelskim.
Niestety, za wielkością nie idą liczby.
Na koniec 2023 roku Warmię i Mazury zamieszkiwało 1 357,9 tysięcy osób. Mieszkańcy regionu stanowili 3,6 proc. populacji Polski. Pod względem liczby ludności województwo zajmowało dwunastą lokatę w kraju, przed świętokrzyskim, podlaskim, lubuskim i opolskim.
Największa liczba ludności zamieszkiwała województwo mazowieckie.
— Najwięcej ludności zamieszkiwało Olsztyn. Drugim miastem był Elbląg, a trzecim - Ełk — można przeczytać w najnowszym komunikacie GUS.
Współczynnik urbanizacji, który określa odsetek ludności mieszkającej w miastach ukształtował się na poziomie 58,9 proc. i w porównaniu z 2000 rokiem był o 1,4 proc. mniejszy. W porównaniu z 2022 rokiem w większości województw, w tym na Warmii i Mazurach współczynnik urbanizacji zmniejszył się. Wzrósł jedynie w województwie świętokrzyskim, małopolskim i łódzkim.
Wśród powiatów tylko powiat ełcki i piski charakteryzował się współczynnikiem urbanizacji powyżej średniej wojewódzkiej. Najmniej ludności mieszkającej w miastach było w powiecie nowomiejskim, olsztyńskim i elbląskim. W porównaniu z 2022 rokiem współczynnik zmienił się jednak nieznacznie.
— Warmińsko-mazurskie, podobnie jak podlaskie, należy do najsłabiej zaludnionych województw w kraju — informuje Główny Urząd Statystyczny w Olsztynie.
Jak się okazuje, gęstość zaludnienia zmniejszyła się z 59 osób na 1 km2 w 2000 roku do 56 osób w 2023 roku i była dwukrotnie niższa niż gęstość zaludnienia w Polsce.
Na 1 km2 powierzchni miast w województwie przypadało 1297 osób, a wsi tylko 24 osoby. Miastami o największej gęstości zaludnienia był Ełk i Kętrzyn, a najmniej Lubawa oraz Nowe Miasto Lubawskie. W porównaniu z 2022 rokiem gęstość zaludnienia wzrosła w 16 gminach, w 7 nie zmieniła się, a w pozostałych 93 zmalała.
W ciągu 23 lat populacja województwa zmniejszyła się o blisko 70 tysięcy osób, czyli o 4,9 proc.
Warmińsko-mazurskie znalazło się w grupie województw, w których niestety nastąpił spadek liczby mieszkańców. Na każdy tysiąc mieszkańców w ciągu roku było mniej o 6 osób.
Sytuacja dotyczy zarówno mieszkańców wsi, jak i miast. W porównaniu z 2000 rokiem liczba ludności miejskiej zmniejszyła się o 7,1 proc, a wiejskiej o 1,6 proc.
— Zjawisko było spowodowane przemieszczaniem ludności z miasta na wieś, najczęściej do gmin podmiejskich, skupionych wokół dużych miast — wyjaśnia GUS.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez