Odłóż telefon podczas kierowania samochodem
2024-08-13 08:20:00(ost. akt: 2024-08-14 08:28:21)
Rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdy odwraca uwagę od sytuacji na drodze. W każdej chwili inny kierujący może popełnić błąd, na jezdnię może wbiec zwierzę, a osoby wpatrujące się w ekran telefonu z całą pewnością nie są przygotowane na szybką i skuteczną reakcję.
Konsekwencje naruszenia zakazu korzystania z telefonu są dotkliwe dla kierujących, ale znacznie gorsze jest spowodowanie wypadku, w którym ktoś odnosi obrażenia, a nawet traci życie i to tylko dlatego, że kierujący patrzył w wyświetlacz telefonu.
Telefon komórkowy, to urządzenie, które posiada niemal każdy. Dla wielu nie służy on tylko do komunikowania się z innymi, ale jest również mobilnym narzędziem pracy. Coraz nowocześniejsze modele pozwalają zastąpić komputer, ułatwiają w ten sposób pracę czy zakupy. Smartfony stały się naszą codziennością. Niestety zdarzają się osoby, które nawet podczas jazdy samochodem czy też w trakcie przechodzenia przez jezdnię nie są w stanie przestać korzystać ze swojego telefonu, stwarzając tym samym zagrożenie na drodze. Coraz częściej policjanci ujawniają wykroczenia popełniane przez kierujących, które są związane nie tylko z rozmową przez telefon w czasie jazdy, ale z pisaniem sms-ów, czy przeglądaniem stron internetowych. Kierowcy muszą mieć świadomość, że jadąc z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, pokonują w ciągu jednej sekundy spory odcinek drogi. W tym czasie sytuacja na drodze może się dynamicznie zmienić. Jadąc drogą musimy mieć świadomość, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. W każdej chwili inny kierowca może popełnić błąd, a osoby wpatrujące się w ekran telefonu z całą pewnością nie są przygotowane na szybką i skuteczną reakcję.
Przypominamy, że mandat karny za korzystanie z telefonu komórkowego, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce, wynosi 500 złotych, a na konto kierowcy wędruje 12 punktów karnych.
Konsekwencje naruszenia przepisu są dotkliwe dla kierujących, ale znacznie gorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku, w którym stwarzamy realne zagrożenie dla czyjegoś życia lub zdrowia.
policja/lidzbarkwarmiński
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez