Episkopat walczy o religię w szkołach! Petycja trafiła do Sądu Najwyższego
2024-08-23 07:30:42(ost. akt: 2024-08-23 03:16:12)
Konferencja Episkopatu Polski wspólnie z Polską Radą Ekumeniczną złożyły do I prezes SN petycje w sprawie rozporządzenia MEN dotyczącego lekcji religii w szkołach. „Obydwie zawierają prośbę do pani prezes, aby wystąpiła z wnioskiem do TK o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia z 26 lipca 2024 r. z innymi aktami prawnymi” - podkreślił ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP podczas wspólnego briefingu prasowego z ks. Grzegorzem Giemzą, dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej.
Konferencja w sekretariacie KEP dotyczyła lekcji religii w szkole. Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak wspólnie z ks. Grzegorzem Giemzą, dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej, poinformowali o działaniach podjętych w tej kwestii przez Kościół katolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
Lekcje religii to temat gorący, od grudnia ubiegłego roku, od czasu powołania nowego rządu i zaprzysiężenia nowej pani minister edukacji zarówno z jej strony, jak i ze strony innych pracowników MEN, padało wiele różnych deklaracji, że nastąpi zmiana dotycząca sposobu prowadzenia lekcji religii w szkołach — zaznaczył ks. Gęsiak.
Jak przypomniał, episkopat już w marcu powołał specjalny zespół ds. kontaktów z MEN, jednak tylko dwa razy zespołowi udało się spotkać z przedstawicielami resortu edukacji - w obu przypadkach (24 kwietnia i 15 maja) z inicjatywy strony katolickiej.
Reakcja na rozporządzenie MEN
Najwięcej emocji wzbudza oczywiście rozporządzenie dotyczące wszystkich kościołów i lekcji religii w szkołach, opublikowane 26 lipca. To rozporządzenie, naszym zdaniem, zawiera bardzo liczne wady prawne. W związku z tym, po licznych konsultacjach, także w gronie specjalistów prawa kanonicznego i prawa cywilnego, zarówno Kościół Katolicki, jak i Polska Rada Ekumeniczna, zdecydowały się na przygotowanie specjalnej petycji, która dziś rano, po godzinie 10, została złożona w sekretariacie I Prezes SN — powiedział rzecznik episkopatu.
Obydwie petycje zawierają prośbę do pani prezes, aby wystąpiła z wnioskiem do TK o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia z 26 lipca 2024 r. z innymi aktami prawnymi. W czasie naszego briefingu chcielibyśmy państwa zapoznać ze szczegółami petycji - zapowiedział ks. Leszek Gęsiak SJ.
„Realne zagrożenie utraty pracy przez część nauczycieli religii”
Szczegóły petycji Polskiej Rady Ekumenicznej przedstawił ks. Grzegorz Giemza.
Pierwszą kwestią podnoszoną w petycji jest tryb, w jakim rozporządzenie MEN zostało wydane. Art. 12 ust. 2 ustawy z dn. 7 września 1991 o systemie oświaty przewiduje, że minister właściwy ds. oświaty i wychowania w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych określa w drodze rozporządzenia warunki i sposób wykonywania przez szkoły zadań, o których mowa w ust. 1 art. 12 rzeczonej ustawy – organizowanie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach na życzenie uprawnionych osób — mówił duchowny.
Oczywistym jest więc, że również zmiany w rozporządzeniu wymagają zawarcia poprzednio stosowanych porozumień. Tryb ten nie został zachowany, pomimo iż praktyka działania w porozumieniu stosowana była przez wszystkich ministrów edukacji przez ostatnie 30 lat — zwrócił uwagę.
Rozporządzenie z 2024 r. stwarza realne zagrożenie utraty pracy przez część nauczycieli religii bez realnej szansy zdobycia nowych kwalifikacji praktycznych w zakresie dyscyplin, wśród których występuje deficyt nauczycieli — podkreślił.
Publiczne placówki edukacyjne planują kolejny rok szkolny ze znacznym wyprzedzeniem. Przewidywane w rozporządzeniu zmiany mogą i zapewne będą skutkować chaosem, który w konsekwencji również może prowadzić do ograniczenia dostępu do nauki religii i naruszać konstytucyjne prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami — podsumował dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.
Petycja Kościoła Katolickiego
Ks. Leszek Gęsiak, przedstawiając petycję Kościoła Katolickiego, ponownie wskazał, że jest ona zbieżna z treścią wniosku Polskiej Rady Ekumenicznej.
Petycja złożona przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zawiera prośbę do I prezes Sądu Najwyższego o wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia z dnia 26 lipca 2024 r. (…) z art. 12 ust. 2 z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty — podkreślił.
Petycja zawiera ponadto prośbę o zbadanie zgodności przepisów wspomnianego rozporządzenia z art.2, art. 24 oraz art. 53 ust. 3 w powiązaniu z art. 48 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej — dodał.
Episkopat wnioskuje także o zbadanie zgodności rozporządzenia MEN z odpowiednimi artykułami Konkordatu i ustawy prawo oświatowe z 2016 r.
Prezydium KEP kieruje się przekonaniem, że sprawa dotyczy interesu publicznego. Dotyczy takich wartości, jak poprawność legislacji, ochrona pracy, prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo dzieci i młodzieży do wychowania i opieki odpowiedniej do wieku osiągniętego rozwoju — powiedział rzecznik KEP.
Ks. Gęsiak zaznaczył, że MEN ograniczył się do umożliwienia przedstawicielom zainteresowanych kościołów i związków wyznaniowych wyrażenia opinii. Tymczasem ustawa o systemie oświaty wymaga od właściwego ministra, aby wydając rozporządzenia dotyczące nauki religii „działał w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych”.
W sposób skrajny naruszona została zasada ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasada lojalności państwa względem obywateli, która postrzegana jest jako fundament zasady demokratycznego państwa; oraz zasada ochrony pracy w odniesieniu do katechetów, w szczególności katechetów świeckich, dla których praca w charakterze nauczyciela religii stanowi podstawę zabezpieczenia potrzeb materialnych, często zresztą nie tylko swoich, ale również ich rodzin — dodał.
W sposób skrajny naruszona została zasada ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasada lojalności państwa względem obywateli, która postrzegana jest jako fundament zasady demokratycznego państwa; oraz zasada ochrony pracy w odniesieniu do katechetów, w szczególności katechetów świeckich, dla których praca w charakterze nauczyciela religii stanowi podstawę zabezpieczenia potrzeb materialnych, często zresztą nie tylko swoich, ale również ich rodzin — dodał.
Rzecznik KEP zwraca uwagę, że rozporządzenie nie zawiera przepisów zapewniających katechetom stabilność zatrudnienia w sytuacji nagłej zmiany przepisów dotyczących warunków nauczania religii.
Co więcej, w swej wymowie tę stabilność kwestionuje, uzależniając możliwości kontynuowania przez katechetów zatrudnienia od czynników zupełnie od nich niezależnych — zauważa ks. Leszek Gęsiak.
Grupy międzyklasowe
Wątpliwości episkopatu budzi także propozycja nauczania w grupach międzyklasowych. Ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że nauczanie religii katolickiej powinno być realizowane w zgodzie z programem opracowanym przez władzę kościelną, co oznacza odrębne treści dla każdego poziomu nauczania.
Nauczanie w grupach międzyklasowych z natury rzeczy będzie nauczaniem realizowanym inaczej niż to zostało zaplanowane w programach opracowanych przez uprawnione do tego władze kościelne. Stanowi to naruszenie art. 12 ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.
Szerokie możliwości tworzenia grup międzyklasowych są ponadto sprzeczne z prawem dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju oraz obowiązkiem dostosowania treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych, co obecnie uczniom gwarantuje ustawa Prawo oświatowe.
W przepisach rozporządzenia fakt ten jest jednak całkowicie zignorowany — ocenił.
W przepisach rozporządzenia fakt ten jest jednak całkowicie zignorowany — ocenił.
Ze względu na nieodwracalność szkód, jakie może spowodować wejście w życie kwestionowanego rozporządzenia oraz wymowę argumentów przemawiających za jego wadliwością (…), wnieśliśmy ponadto o wystąpienie do TK o udzielenie wnioskowi zabezpieczenia przez zobowiązanie Ministra Edukacji Narodowej do zmiany rozporządzenie z dnia 26 lipca przez przesunięcie terminu jego wejścia w życie na 1 września 2025 co, jak ufamy, powinno pozwolić TK na spokojne rozpatrzenie sprawy — podkreślił.
Obydwie petycje zostały już przekazane do wiadomości pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej — wskazał ks. Gęsiak.
„Kościół nie chce wojny”
Kościół nie chce wojny. Chcemy rozmawiać i wypracować wspólnie, jak zakłada proces demokratyczny, najlepsze rozwiązania dla wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli — podkreślił ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski na zakończenie wspólnego briefingu prasowego z ks. Grzegorzem Giemzą, dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej.
Oryginalnie tekst ukazał się na portslu wPolityce.pl
bm
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez