Prowadzenie firmy – dobre konto bankowe to podstawa!

2024-08-30 15:12:31(ost. akt: 2024-08-30 15:15:08)   Artykuł sponsorowany
Zarządzanie własnym biznesem to niemałe wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców. Aby ułatwić sobie dysponowanie środkami i zadbać o porządek w finansach, należy sięgnąć po najlepszy rachunek bankowy. Jak go znaleźć?

Dlaczego konto firmowe jest tak ważne?

Finanse to jeden z najważniejszych aspektów, o jakie trzeba zadbać, prowadząc własny biznes. Konto firmowe w banku pozwala oddzielić pieniądze prywatne od tych należących do organizacji, przez co znacznie łatwiej nimi zarządzać. Umożliwia to przejrzystość i zachowanie płynności w kwestiach finansowych.

Rachunek firmowy to obowiązkowy element budowania profesjonalnego wizerunku całego przedsiębiorstwa. Zwiększa to zaufanie zarówno wśród klientów, jak i potencjalnych kontrahentów. Takie konto pozwala na legalne wykonywanie przelewów do innych podmiotów gospodarczych na spore sumy, a także rozliczanie się z ZUS-em i urzędem skarbowym.

Firma dysponująca kontem bankowym może udostępniać swoim klientom płatności za pomocą terminala, a także internetowych bramek do transakcji. To obowiązkowy element funkcjonowania każdego biznesu w branży e-commerce. Taki rachunek to również najlepsza forma zabezpieczenia pieniędzy przed zniszczeniem czy kradzieżą.

Banki bardzo często przygotowują specjalne oferty np. kredytów czy leasingów dla klientów biznesowych. Aby móc z nich skorzystać, trzeba dysponować rachunkiem firmowym. Konto stanowi zatem furtkę do wielu udogodnień pozwalających na efektywny rozwój organizacji. To fundament profesjonalnego i skutecznego zarządzania finansami.

Jak znaleźć najlepsze konto firmowe?

Każda placówka finansowa ma własną ofertę rachunków zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. To sprawia, że na rynku znajduje się mnóstwo propozycji, których liczba, choć atrakcyjna, nie ułatwia wyboru. Aby bez trudu zorientować się w poszczególnych opcjach i znaleźć tę najkorzystniejszą, warto uruchomić internetowe zestawienie kont firmowych w serwisie MamBiznes.pl.

To bardzo przejrzysty ranking, który gromadzi wszystkie kluczowe oferty kont firmowych od banków nie tylko z Warmii i Mazur, ale także z innych części Polski. Są one uszeregowane w formie listy, która porządkuje je w kolejności od najkorzystniejszej opcji. Przy każdej pozycji w zestawieniu widnieją trzy kluczowe parametry – opłaty za prowadzenie rachunku, koszty dysponowania kartą czy możliwy do pozyskania bonus. To właśnie one wpływają na atrakcyjność danych ROR-ów.

Jeśli chodzi o opłaty związane z prowadzeniem rachunku, to zazwyczaj wynoszą one 0 złotych. Czasami zdarza się, że kwota jest inna, ale po spełnieniu ustalonych przez bank warunków koszty da się zniwelować. Powinno się stawiać na placówki, które pozwalają w łatwy sposób obniżyć miesięczne wydatki na konto.

Opłaty za dysponowanie kartą wynoszą przeważnie kilka złotych, ale tak naprawdę rzadko kiedy trzeba ją uiszczać. Przeważnie do zniesienia kosztów wystarczy aktywnie korzystać z płatności bezgotówkowych i np. zapłacić kilka razy w ten sposób czy wykonać przelew na telefon. Warto sprawdzić warunki obowiązujące w konkretnym banku.

Dla nowych klientów szczególnie ważny jest trzeci parametr, czyli bonus, jaki można pozyskać w ramach dołączenia do grona właścicieli rachunków biznesowych. To także wymaga spełnienia określonych wymogów banku, ale zazwyczaj są one dość proste. Mogą dotyczyć, np.:

- wykonywania przelewów do ZUS-u;
- korzystania z karty płatniczej;
- użytkowania terminalu POS;
- wprowadzenia specjalnego kodu promocyjnego.

Warto sprawdzić, który bank proponuje najłatwiejsze do spełnienia warunki, a także ile łącznie da się w ten sposób zyskać. Czasami suma wynosi nawet kilka tysięcy złotych, więc to atrakcyjny zastrzyk gotówki nie tylko dla nowych przedsiębiorstw. Za te pieniądze można kupić np. niezbędne wyposażenie lokalu, wdrożyć systemy komputerowe czy w inny sposób zainwestować w rozwój organizacji.

Konto osobiste a firmowe – co je różni?

Konto osobiste służy do zarządzania finansami prywatnymi. Używa się go do takich aktywności jak:

- codzienne transakcje;
- otrzymywanie wynagrodzenia;
- płacenie zbliżeniowe za zakupy;
- budowanie poduszki finansowej.

Konto firmowe jest przeznaczone do obsługi finansów należących do przedsiębiorstwa. Umożliwia takie działania jak:

- wykonywanie przelewów do ZUS-u;
- przyjmowanie płatności od klientów;
- wymianę transakcji z innymi podmiotami gospodarczymi.

Oddzielenie konta osobistego od firmowego jest bardzo istotne, ponieważ np. zmniejsza ryzyko przypadkowego użycia środków własnych na cele służbowe i odwrotnie. To szczególnie ważne w razie kontroli podatkowej. Przeważnie rachunek indywidualny bywa tańszy w utrzymaniu, ponieważ w ramach niego nie korzysta się z aż tak zaawansowanych funkcji, jak przy zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Konto osobiste daje klientowi dostęp do kredytów na cele prywatne, takich jak hipoteczne czy gotówkowe. Rachunek biznesowy pozwala przedsiębiorcom czerpać z pożyczek czy leasingów przeznaczonych wyłącznie dla organizacji, co wspomaga rozwój i ekspansję firm.

Własna firma – o co jeszcze trzeba zadbać?

Każda firma, niezależnie od wielkości, musi mieć skrupulatnie prowadzoną księgowość. Z usług finansowych ekspertów można skorzystać na własną rękę lub w ramach ofert proponowanych przez banki. Księgowa czy księgowy pomoże na początku biznesowej przygody dopasować formę opodatkowania, a później na bieżąco zadba o poprawność rozliczeń.
W zależności od rodzaju prowadzonej firmy mogą istnieć specyficzne przepisy, których trzeba przestrzegać. Takie regulacje dotyczą, m.in. ochrony danych osobowych (RODO), BHP, warunków sanitarnych czy innych norm branżowych. Ponadto należy zadbać o właściwą kampanię marketingową, która obejmie:

- prowadzenie firmowego bloga;
- tworzenie treści na media społecznościowe;
- realizację kampanii płatnych online i outdoor.

Prowadzenie firmy wymaga kompleksowego podejścia i sumienności w zarządzaniu wieloma obszarami. Dbałość o kwestie prawne, finansowe i promocyjne zwiększa szanse na sukces i stabilny rozwój Twojego biznesu.