Wystawa fotografii o cierpieniu zwierząt – w Galerii Wozownia

2024-09-11 13:53:48(ost. akt: 2024-09-11 13:55:15)

Autor zdjęcia: Freepik

Po raz pierwszy w Polsce międzynarodową wystawę fotografii We Animals "UKRYTE – Zwierzęta w antropocenie" będzie można oglądać od czwartku w uniwersyteckiej Galerii Wozownia w Łodzi. To będzie dosadna lekcja na temat cierpienia zwierząt – podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Ekspozycja obejmuje prace kilkunastu fotoreporterów, którzy udokumentowali wykorzystywanie i cierpienie zwierząt tzw. hodowlanych. W związku z tym prezentowane zdjęcia są drastyczne. Jak przyznają organizatorzy wystawy w Łodzi, historie zawarte w projekcie "UKRYTE – Zwierzęta w antropocenie" są brutalne i otwierają widzom oczy. Mają też stanowić dowód na to, że zwierzęta na całym świecie znajdują się w sytuacji zagrożenia i ich cierpienie często wynika z działalności człowieka.

"Ludzie zamykają oczy, gdy widzą bitego psa, nie dostrzegają jednak problemu w ogromnym cierpieniu zwierząt na fermach przemysłowych czy wykorzystywanych w rozrywce. Chciałbym za pośrednictwem fotografii pokazać prawdę. Jeśli prawo dopuszcza cierpienie zwierząt, stawiam się ponad nim" - podkreślił jeden z jej kuratorów, Andrzej Skowron ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, które wraz z Uniwersytetem Łódzkim (UŁ) jest organizatorem przedsięwzięcia.

Pomysłodawca zaprezentowania wystawy na UŁ oraz jej kurator z ramienia uczelni Maciej Andrzejewski dodał, że według szacunków każdego roku ludzie wykorzystują i konsumują około 80 mld zwierząt lądowych.

"Większość tych zwierząt jest hodowana i zabijana w przemysłowych systemach rolniczych. Ryby i inne organizmy morskie są mierzone w tonach. Uniwersytet Łódzki włączył się w projekt, by szerzyć świadomość na temat procesów, wskutek których zwierzęta trafiają na nasze stoły, są przetwarzane na ubrania czy stają się testerami używanych przez nas kosmetyków i leków" – tłumaczył.

Wystawę będzie można oglądać do 20 października w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5, mieszczącej się przy ulicy Franciszkańskiej przy Pałacu Biedermanna. Wernisaż w czwartek o godz. 19. W jego ramach zaplanowano spotkanie z kanadyjską fotografką i aktywistką Jo-Anne McArthur oraz aktywistami prozwierzęcymi zaangażowanymi w powstawanie projektu.

Organizatorzy przestrzegają, że zdjęcia prezentowane na wystawie mogą wywołać silne emocje. Z tego względu można ją oglądać od 16. roku życia.

PAP/ga