Pamięć RAM w komputerze – za co odpowiada i jaki typ wybrać?
2024-09-27 10:45:24(ost. akt: 2024-09-27 10:47:31)
Artykuł
sponsorowany
Pamięć operacyjna to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Chociaż jej działania nie widać na pierwszy rzut oka, steruje ona działaniem całego twojego sprzętu. Czym jest więc pamięć RAM i co warto o niej wiedzieć?
Pamięć RAM – czym ona jest i na jakiej zasadzie działa?
Pamięć RAM, czyli pamięć operacyjna, odpowiada w komputerach, laptopach, smartfonach i wszelkiego rodzaju urządzeniach elektronicznych za zarządzanie uruchomionymi w danej chwili procesami i programami. Charakterystyka tego nośnika kryje się zresztą w jego nazwie. RAM to bowiem skrót od angielskiego „Random Memory Access” – pamięć o dostępie swobodnym.Wszystkie dane tymczasowe, które w danej chwili są wykorzystywane przez system czy dane oprogramowanie, znajdują się w pamięci RAM. Dzięki temu programy mogą pochwalić się niemal natychmiastową reakcją na komendy użytkownika i ultraszybkim działaniem.
Pamięć RAM jest o wiele szybsza niż chociażby dyski twarde (zarówno HDD, jak i SSD), lecz jest równocześnie droższa. Nie jest to jednak przestrzeń, na której znajdują się jakiekolwiek stale przechowywane dane. To właśnie dlatego nie potrzebujesz pamięci operacyjnej liczonej w setkach gigabajtów czy nawet terabajtach.
Rodzaje pamięci operacyjnej (RAM) – na czym polegają różnice?
Można wyróżnić dwa najistotniejsze rodzaje pamięci RAM:- DRAM (Dynamic-RAM)
- SRAM (Static-RAM)
Technologia DRAM działa na współpracy tranzystora i kondensatora, który musi być odświeżany co kilka milisekund. SRAM działa tylko na tranzystorach, dzięki czemu pamięci nie trzeba odświeżać i jest w stanie działać o wiele szybciej. Jest to jednak droższe rozwiązanie, które najczęściej znajduje się w pamięci podręcznej komputera i obsługuje kluczowe dla jego działania procesy.
Przez dekady standardy specyfikacji pamięci RAM zmieniały się, lecz ostatecznie dominującą wersją został standard DDR. Każda kolejna generacja tej technologii oferowała lepszą wydajność, mniejsze zużycie energii, wyższą przepustowość danych oraz niższe napięcie.
Na współczesnym rynku standardem są pamięci w architekturze DDR4, coraz rzadziej DDR3. Ich spory wybór znajdziesz pod tym linkiem: https://www.komputronik.pl/search-filter/437/pamieci-ram-16gb. Klienci szukający maksymalnej wydajności oraz częściej sięgają zaś po stosunkowo nowy, bo wprowadzony w 2020 roku standard DDR5.
Ile pamięci RAM wystarczy w komputerze?
Minimalne wymagania sprzętowe poszczególnych programów, a nawet systemów operacyjnych w ciągu ostatnich kilkunastu lat niesamowicie poszybowały w górę. Osoby niezbyt biegłe w świecie technologii mogą więc zastanawiać się, jaka ilość pamięci RAM będzie wystarczająca. Najnowszy system Windows 11 wymaga komputera o minimalnej pamięci operacyjnej 4 GB. Współcześnie jest to absolutne minimum, jeżeli masz zamiar korzystać z najnowszych aplikacji i systemów operacyjnych. Jeśli jednak potrzebujesz sprzętu, który będzie cechować się płynnością działania, warto postawić na zestaw składający się z 8 GB pamięci RAM – różnicę odczujesz natychmiastowo.
Jeśli planujesz na swoim urządzeniu grać w gry, zajmować się obróbką filmów lub będziesz miał uruchomionych wiele aplikacji w tym samym momencie, warto zainwestować w większą ilość pamięci RAM, np. 16 GB lub 32 GB. Kości o takiej pojemności znajdziesz na stronie https://www.komputronik.pl/search-filter/437/pamieci-ram-32gb. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w swoim komputerze zamontować 64, 128, a nawet 256 GB RAM-u! Wszystko zależy od twoich potrzeb oraz zaplanowanego budżetu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez