Politycy PiS bronią Ziobrę: "Komisja, której nie ma"
2024-10-14 13:48:44(ost. akt: 2024-10-14 13:59:43)
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała o powołaniu komisji śledczej ds. Pegasusa została przyjęta w wadliwy sposób, komisja została "po prostu rozwiązana" i trudno, by ktokolwiek stawiał się przed instytucją, której nie ma - mówili politycy PiS po niestawieniu się Zbigniewa Ziobry przed komisją.
Były szef Ministerstwa Sprawiedliwości i prokurator generalny nie pojawił się w poniedziałek na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ds. systemu Pegasus i nie usprawiedliwił nieobecności. W związku z tym komisja zdecydowała, że zwróci się do sądu o jego ukaranie. Kolejny termin przesłuchania wyznaczony został na 4 listopada.
Politycy PiS europoseł Jacek Ozdoba oraz posłowie Sebastian Kaleta i Mariusz Gosek odnosząc się do tego w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie mówili, że komisja śledcza ds. Pegasusa nie ma prawa funkcjonować.
— Ustawa o komisji śledczej jest bardzo precyzyjna - komisja nie może oceniać, pracować nad kwestią wyroków, decyzji sądowych, a czymże jest polemizowanie z decyzjami sądowymi co do działalności operacyjnej w przypadku stosowania jakichkolwiek systemów m.in Pegasusa? Dlatego Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że działania komisji ds. Pegasusa są niezgodne z konstytucją i to Trybunał zdecydował, że ta komisja w świetle prawa nie może w takim charakterze funkcjonować — powiedział cytowany przez PAP Ozdoba.
Według niego, jeżeli rząd chce, by ta komisja funkcjonowania, uchwała sejmowa powołującą komisję śledczą musi zostać poprawiona.
Według niego, jeżeli rząd chce, by ta komisja funkcjonowania, uchwała sejmowa powołującą komisję śledczą musi zostać poprawiona.
— My się wszyscy bardzo cieszymy, że stan zdrowia pana ministra Ziobro się poprawia, ale w świetle obowiązującego prawa, polskiego porządku prawnego, funkcjonowanie komisji jest po prostu nielegalne i jest przestępstwem - powiedział europoseł PiS.
Poseł Gosek zacytował artykuł 190. konstytucji, który mówi, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc obowiązującą i są ostateczne. — Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała o powołaniu składu komisji ds. Pegagsusa została przyjęta w sposób wadliwy. Dlatego trudno, żeby ktokolwiek stawiał się przed instytucją, której nie ma - powiedział Gosek.
Również zdaniem posła Kalety w świetle reguł prawa komisja ds. Pegasusa została "po prostu rozwiązana przez Trybunał Konstytucyjny", który orzekł we wrześniu, że zakres jej działania jest niezgodny z konstytucją.
— Mamy świadomość tego, że dzisiaj jest - tak zwana - demokracja walcząca Donalda Tuska, że on i jego ekipa się prawem nie przejmują. Dlatego mamy niestety obraz państwa w ruinie, państwa, w którym prawo się nie liczy, liczy się tylko organizacja spektaklu politycznego na zamówienie Tuska - powiedział poseł.
Trybunał Konstytucyjny orzekł we wrześniu, że zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją. TK rozpatrywał skargę grupy posłów PiS, dotyczącą uchwały z 17 stycznia tego roku o powołaniu tej komisji. Sędzia Stanisław Piotrowicz, uzasadniając wówczas decyzję Trybunału powiedział, że uchwała o powołaniu komisji śledczej ws. Pegasusa została "dotknięta wadą prawną". Według TK, Sejm podejmował uchwałę, obradując "w niewłaściwym składzie" poprzez uniemożliwienie sprawowania mandatów poselskich Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi.
W marcu Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od czasu podjęcia uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.
Ziobro był wcześniej dwukrotnie wzywany, by zeznawać przed komisją śledczą ds. Pegasusa, usprawiedliwiał wówczas swoją nieobecność na przesłuchaniu przekazując zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego. Pod koniec września do komisji wpłynęła opinia biegłego lekarza w sprawie możliwości przesłuchania byłego ministra sprawiedliwości, który ocenił, że stan Ziobry pozwala mu na zeznawanie przed komisją.
raz/ źródło: (PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez