Nowy rozkład jazdy pociągów – szybsze przejazdy

2024-10-18 11:14:33(ost. akt: 2024-10-18 12:01:42)

Autor zdjęcia: PAP

Od niedzieli, 15 grudnia, wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów na lata 2024/2025, który przynosi szereg istotnych zmian dotyczących jakości podróży koleją w Polsce. Pasażerowie będą mogli korzystać z krótszych czasów przejazdów m.in. z Warszawy do Szczecina, Białegostoku i Lublina. W ramach nowego rozkładu jazdy przewidziano również nowe przystanki, dzięki czemu podróżni zyskają lepszy dostęp do transportu kolejowego.
Rusłana Krzemińska, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe, podkreśla, że „nowy rozkład jazdy pociągów został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami, tak aby podróżni korzystali z efektów inwestycji”.

— W grudniu będą krótsze czasy podróży. Pasażerowie wsiądą do pociągów z nowych i zmodernizowanych stacji i przystanków oraz skorzystają z lepszej oferty połączeń regionalnych i dalekobieżnych. Kontynowanie są miliardowe inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych i budżetowych, a ich efekty podróżni odczują w kolejnych latach — podkreśla przedstawicielka kolei.

Jak dodaje, dzięki zrealizowanym przez PKP inwestycjom prędkość pociągów wzrośnie na kolejnych odcinkach. Na trasie z Warszawy do Szczecina podróż skróci się do około 4 godzin 20 minut, a szybkie połączenia między Szczecinem a Poznaniem zajmą tylko około 1 godzinę 50 minut. Z Warszawy do Białegostoku najszybszy pociąg dojedzie w 1 godzinę 30 minut, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z dotychczasowym czasem przejazdu. Ponadto nowe prędkości wprowadzone na trasach między głównymi miastami południowej Polski, jak Kraków i Zakopane, ułatwią podróż w nieco ponad 2 godziny.

— Na Dolnym Śląsku w grudniu najszybszy pociąg dalekobieżny InterCity z Wrocławia do granicy polsko-czeskiej w Międzylesiu pojedzie w mniej niż 100 minut. To będzie najkrótsza w historii podróż tą linią. Skróci się również czas przejazdu pociągów regionalnych. To efekt prowadzonych prac ze środków budżetowych — podaje Krzemińska.

Mieszkańcy Gdańska natomiast dotrą o ok. 20 minut szybciej do Wrocławia (w ok. 4h 20 minut ).

— Również z Gdyni do Słupska pojedziemy pociągiem w atrakcyjnym czasie 1 h 22 minuty. Na modernizowanym odcinku Lębork – Słupsk zniesiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Również dzięki zakończeniu kolejnego etapu prac na trasie Skarżysko-Kamienna – Sandomierz i zniesieniu ZKA zyskamy dobry czas przejazdu w relacji Radom – Przemyśl (3 h 59 minut). Będzie także szybszy czas przejazdu z Warszawy do Łodzi Fabrycznej (1 h 7 minut) oraz do Lublina (1 h 46 minut) — wylicza rzecznik PKP.

Nowoczesne przystanki to kolejny krok w stronę polepszenia доступności transportu kolejowego. Powstanie 16 nowych przystanków, które umożliwią mieszkańcom łatwiejszy dostęp do pociągów. W Krakowie nowością będą przystanki Piastów, Kościelniki oraz Przylasek, a w Małopolsce pociągi zatrzymają się również w Pisary na trasie Kraków – Krzeszowice. W regionie Lubuskim pasażerowie będą mogli korzystać z przystanku Rzepin Miasto, a na trasie między Szczecinem a Gryfinem powstanie nowe miejsce - Radziszewo.

Z kolei na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami oddanych do użytku będzie łącznie 10 nowych przystanków, co z pewnością wpłynie na wzrost liczby podróżnych korzystających z kolei. Krzemińska podkreśla, że „to efekt kontynuacji miliardowych inwestycji, czego rezultaty będą widoczne w kolejnych latach”.

raz/WM.pl