[WIDEO i ZDJĘCIA]Marsz pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj". Pamiętano także o ks. Olszewskim
2024-10-20 07:26:29(ost. akt: 2024-10-21 00:00:16)
Módlmy się, by ks. Jerzy Popiełuszko uczył nas zwyciężania zła dobrem, służenia godności człowieka i tego, jak głosić ewangelię miłości - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w 40. rocznicę śmierci kapelana Solidarności.
Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany 40 lat temu, 19 października 1984 r., przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki.
Mszę św. poprzedził Narodowy Marsz Papieski pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj", który wyruszył około godz. 13:30 z Placu Zamkowego.
W mszy św. odprawionej z okazji 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności w stołecznym kościele św. Stanisława Kostki uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele kierownictwa PiS: Jarosław Kaczyński i Przemysław Czarnek, rodzina ks. Jerzego Popiełuszki, przedstawiciele Solidarności, duchowieństwo archidiecezji warszawskiej i licznie zgromadzeni wierni.
Uroczysta msza święta w 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki (Warszawa - 19.10.2024) Zobacz więcej zdjęć. Kliknij i otwórz galerię.
W sobotę 19 października 2024 roku w warszawskim kościele pw. św. Stanisława Kostki odbyły się uroczyste obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy świętej przewodniczył metropolita warszawski - kard. Kazimierz Nycz. W nabożeństwie uczestniczył m.in. prezydent RP - Andrzej Duda.
W homilii kard. Nycz podkreślił, że ks. Jerzy Popiełuszko był "świadkiem ewangelii miłości i obrońcą godności człowieka", który uczył zwyciężać zło dobrem.
"To był w jego nauczaniu punkt ponadczasowy: głosić ewangelię miłości nawet wtedy, kiedy wszystkie okoliczności wskazują na to, że trzeba inaczej, że trzeba jakoś odpowiedzieć na to, czego się doświadcza ze strony bliźnich (...). On wychodził na ambonę w sposób bardzo spokojny i refleksyjny (...) i głosił ewangelię miłości" - przypomniał.
Zdaniem metropolity warszawskiego "moc gromadzenia ludzi", którą miał ks. Popiełuszko, była wynikiem tego, że był on prawdziwym świadkiem ewangelii.
Kard. Nycz zaznaczył, że przełożeni kościelni ks. Popiełuszki zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które mu grozi, dlatego chcieli "zdjąć go z pierwszej linii frontu" i odesłać z Warszawy, jednak ks. Popiełuszko nie chciał zostawić ludzi, którzy na niego liczyli, nawet gdyby to go miało kosztować życie.
Według kard. Nycza kolejnym rysem nauczania ks. Jerzego było zwyciężanie dobrem zła.
"W dzisiejszej kulturze, w dzisiejszych mediach (...) odpowiedzią na zło jest zło jeszcze większe - i to rodzi spiralę zła. Odpowiedzią na krzyk jest jeszcze większy krzyk - i to rodzi międzyludzkie podziały (...). To normalne, że się różnimy, nawet musimy się różnić. Pytanie brzmi: co tą różnorodnością ubogacającą chcemy osiągnąć i zbudować? Czy dla takich wartości jak społeczeństwo, rodzina, jak Polska, potrafimy się różnić, rozmawiać z sobą, bez odpowiadania złem na zło?" - pytał hierarcha.
Kard. Nycz zaapelował, by stojąc przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki modlić się, by uczył nas zwyciężania zła dobrem, posługi godności człowieka i tego, jak głosić ewangelię miłości.
Przed rozpoczęciem mszy św. kwiaty przy grobie ks. Popiełuszki złożyli prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele kierownictwa PiS m.in. Jarosław Kaczyński i Przemysław Czarnek oraz przedstawiciele licznych organizacji.
Zgromadzeni przed kościołem krzyczeli: "Uwolnić księdza Michała!". Pod koniec marca br. ks. Michał Olszewski (zgadza się na podawanie danych - PAP) - prezes fundacji Profeto, która otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości kilkadziesiąt mln zł - został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW. Jest on podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Sąd zadecydował o jego areszcie, który pod koniec sierpnia został przedłużony o kolejne trzy miesiące.
Ks. Jerzy (Alfons) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej.
Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 r. w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Od maja 1980 r. był wikariuszem w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy oraz służby zdrowia. Od kwietnia 1982 r. regularnie odprawiał w ostatnie niedziele miesiąca msze św. w intencji Ojczyzny, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności.
19 października 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. W pobliżu wioski Górsk został zatrzymany przez trzech funkcjonariusze IV departamentu MSW i zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.
Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem "Solidarności".
Źródło: PAP
an
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez