Krzyż Popiełuszki i Palikot w tle
2024-10-21 11:40:39(ost. akt: 2024-10-21 11:41:35)
Przy okazji 40. rocznicy zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, wraca historia krzyża, który Marianna Popiełuszko, matka kapłana, ofiarowała polskim parlamentarzystom. Krzyż ten leżał na grobie księdza na Żoliborzu. Artur Stelmasiak przypomniał, kto i jak usiłował usunąć symbol z sali sejmowej.
Podczas Mszy świętej w intencji ojczyzny, która odbyła się 19 października 1997 roku, krzyż leżał na grobie księdza Jerzego na Żoliborzu. Portal wpolityce.pl przypomina, że po ceremonii jego matka przekazała go parlamentarzystom. Krucyfiks powiesili posłowie Piotr Krutul i Tomasz Wójcik, używając fotela Marszałka Sejmu jako drabiny.
Krzyż, o którym mowa, został zawieszony nad wejściem do tzw. saloniku rządowego przez posłów – o czym na platformie X przypomina Artur Stelmasiak. Próbę jego usunięcia podjęli działacze „Twojego Ruchu” na czele z Januszem Palikotem, wśród których znajdował się Roman Kotliński, redaktor naczelny tygodnika „Fakty i Mity” oraz bliski współpracownik Grzegorza Piotrowskiego, kata księdza Popiełuszki.
W 2011 roku partia Janusza Palikota podjęła próbę usunięcia krzyża z sali sejmowej. W tym gronie był Roman Kotliński, były ksiądz i redaktor „Faktów i Mitów”, który zatrudniał Grzegorza Piotrowskiego – funkcjonariusza SB, odpowiedzialnego za śmierć ks. Popiełuszki.
Stelmasiak przypomniał również debaty z Januszem Palikotem w TOK FM, gdzie ówczesny poseł wyrażał chęć usunięcia krzyża. Inicjatywę tę wspierał też Wojciech Sadurski.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili go do Wisły w okolicach Włocławka. Zmarły 3 listopada 1984 roku został pochowany na placu przed warszawskim kościołem św. Stanisława Kostki, a w jego pogrzebie uczestniczyły setki tysięcy ludzi.
raz/wpolityce.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez