"To była kpina". Balcerowicz ocenia krytycznie sztandarowy program rządu

2024-10-27 12:26:53(ost. akt: 2024-10-27 12:30:20)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell

Prof. Leszek Balcerowicz na antenie RMF FM stwierdził, że program 800 plus nie powinien zostać wprowadzony, ponieważ jego deklarowany cel, jakim było zwiększenie dzietności, od początku był absurdalny.
- 800 plus to łapówka polityczna. Mamy dwie partie, które ze sobą rywalizują - PiS i PO - przy pomocy tego 'kto da więcej'. Ale kto daje więcej, ten więcej zabiera, w związku z tym podatki są wysokie i - jak powiedziałem - mamy największy w Europie (po chyba jakimś mniejszym kraju) deficyt budżetu, czyli zadłużanie kraju - dodał Balcerowicz w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem.

Rząd Donalda Tuska w sprawozdaniu z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci za 2023 r. oficjalnie przyznał, że program Rodzina 500 plus nie osiągnął swojego pierwotnego celu. Kluczową tezą dokumentu jest stwierdzenie, że program miał jedynie ograniczony wpływ na dzietność, przyczyniając się prawdopodobnie do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po jego wprowadzeniu.

"Rzeczpospolita" doniosła kilka dni temu, że po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie rząd przyznał, iż program "Rodzina 800 plus", który funkcjonuje od stycznia, poniósł porażkę w kwestii demografii. Od 2016 roku na realizację tego programu wydano 305 miliardów złotych.

"Obserwujemy niepokojącą sytuację w finansach publicznych. Wydatki, jako procent PKB, są obecnie wyższe niż w wielu bogatszych krajach UE, w tym Szwecji. Dotyczy to głównie dużych wydatków socjalnych, które niekoniecznie trafiają do osób rzeczywiście potrzebujących pomocy. Program 800 plus nie powinien w ogóle zostać wprowadzony, ponieważ deklarowany cel, jakim jest zwiększenie dzietności, od samego początku był nierealistyczny. Taki sposób nie prowadzi do wzrostu dzietności" — stwierdził Leszek Balcerowicz.

W sondażu SW Research przeprowadzonym dla rp.pl uczestników zapytano, czy ich zdaniem świadczenie 800 plus powinno zostać zlikwidowane lub ograniczone. Na to pytanie 16,1% badanych odpowiedziało, że świadczenie powinno być całkowicie zniesione, podczas gdy 37,6% uważa, że liczba odbiorców 800 plus powinna być zmniejszona.

Z kolei 25% respondentów postuluje, aby świadczenie 800 plus pozostało w dotychczasowej formie, a 15,6% chce, aby program był utrzymany i podnoszony. 5,7% badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Źródło: money.pl