(Nie) ekologiczne piece skontrolowane
2024-11-04 08:11:51(ost. akt: 2024-11-04 08:22:53)
Cztery na dziesięć modeli nowoczesnych, tzw. ekologicznych modeli kotłów dostępnych na polskim rynku, ma braki. Nieprawidłowości ujawniła kontrola urzędu ochrony konsumenta oraz inspekcji Handlowej.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa zrealizowały wspólnie kontrolę dziesięciu kotłów na paliwo stałe o mocy do 500 kW w celu oceny ich zgodności z wymogami unijnego ekoprojektu. Ekoprojekt zakłada ograniczenie negatywnego wpływu produktów na środowisko przez cały cykl życia, co nabiera szczególnego znaczenia w kontekście rosnących obaw o jakość powietrza i zdrowie obywateli.
Podczas kontroli specjaliści zweryfikowali dokumentację i oznakowanie urządzeń, a także przeprowadzili badania laboratoryjne, w trakcie których zbadano sezonową efektywność energetyczną kotłów oraz emisję spalin. Przekroczenie norm emisji szkodliwych substancji, jak cząstki stałe, tlenek węgla oraz tlenki azotu, mogłoby negatywnie wpływać na jakość powietrza oraz zdrowie ludzi. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, podkreślił wagę tych działań, zwracając uwagę na konieczność eliminacji z rynku urządzeń, które nie spełniają wymaganych norm.
Jak podaje serwis prasowy UOKiK, kontrola obejmowała również aspekt formalny, sprawdzając poprawność oznakowania produktów, w tym znak CE oraz deklaracje zgodności. Inspektorzy prowadzili analizy dotyczące informacji, które producenci zamieszczają na swoich stronach internetowych, takich jak parametry techniczne oraz zasady dotyczące użytkowania i recyklingu kotłów po ich eksploatacji.
Z badania wyszło na jaw, że cztery z dziesięciu kontrolowanych modeli kotłów miały różnego rodzaju nieprawidłowości. Dwie z nich dotyczyły kwestii formalnych, takich jak błędnie sporządzone deklaracje zgodności czy braki w instrukcjach obsługi. Dwa pozostałe modele nie spełniły wymogów dotyczących sezonowej efektywności energetycznej, co obniżało ich wydajność w porównaniu z deklaracjami producentów. Te niezgodności mogą prowadzić do wyższych kosztów ogrzewania i podejmowanych są działania mające na celu wycofanie tych modeli z rynku.
Producenci, którzy niezgodnie z wymaganiami sporządzili dokumentację, są zobowiązani do jej uzupełnienia i podjęcia niezbędnych działań naprawczych. Klienci mają prawo do pełnych informacji na temat produktów, co z kolei umożliwia podejmowanie świadomych decyzji przy wyborze kotłów. Konsumenci powinni zwracać uwagę na typ paliwa, moc kotła, jego sprawność oraz obecność oznaczeń producenta i znaku CE.
Oprócz kontroli UOKiK podjęty został także równolegle szereg działań przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który rozpoczął kontrole dotyczące ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe typu „koza”. Badania prowadzone są zarówno u producentów, jak i sprzedawców, a ich celem jest weryfikacja zgodności właściwości użytkowych urządzeń z deklaracjami producentów. Do tej pory organy nadzoru budowlanego wszczęły postępowania wobec szesnastu ogrzewaczy, a u trzydziestu trzech urządzeń rozpoczęto badania laboratoryjne, których rezultaty mają zostać opublikowane na stronie internetowej GUNB. W obliczu takich kontrolnych działań, zarówno konsumenci jak i producenci powinni być świadomi znaczenia przepisów dotyczących ekoprojektów, które mają na celu ochronę środowiska i zdrowia publicznego.
raz/WM.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez