Kulisy rozmowy Dudy z Trumpem – co ustalili przywódcy?
2024-11-12 07:00:04(ost. akt: 2024-11-12 03:42:28)
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w poniedziałek odbył rozmowę z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Ustaliliśmy, że spotkamy się jeszcze przed jego zaprzysiężeniem w styczniu - poinformował prezydent. Według Dudy, Trump dzwonił, by złożyć Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości.
Prezydent Andrzej Duda poinformował o rozmowie z Donaldem Trumpem w poniedziałek, przed wylotem do Baku, stolicy Azerbejdżanu, gdzie weźmie udział w konferencji klimatycznej COP29.
"Chciałem także wszystkim moim rodakom przekazać - zostałem przed momentem o to poproszony - najlepsze życzenia od pana prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa" - powiedział Duda. "Przed momentem dosłownie odbyłem rozmowę z panem prezydentem. Dzwonił po to, żeby złożyć życzenia w związku z naszym świętem, z naszym dniem niepodległości" - mówił.
Prezydent dodał, że Trump prosił o podziękowanie Polonii głosującej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych "za wsparcie wyborcze". "Donald Trump powiedział, że wie o tym, że znakomita większość Polaków w Stanach Zjednoczonych (...) zagłosowała na niego. Powiedział, że jest za to ogromnie wdzięczny, że pamięta o Polsce, że obiecuje nam wszystkim tutaj w kraju i w Stanach Zjednoczonych, że zawsze będzie o Polsce pamiętał, w jak najlepszym tego słowa znaczeniu" - przekazał Duda.
Prezydenci - jak mówił - planują także odbyć spotkanie przed oficjalnym objęciem urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa w styczniu 2025 r. "To takie wstępne ustalenie. Żaden konkretny termin nie został jeszcze określony" - zastrzegł prezydent.
"Ustaliliśmy z panem prezydentem w tej rozmowie, że spotkamy się jeszcze przed objęciem przez niego oficjalnie urzędu, czyli przed zaprzysiężeniem, które będzie miało miejsce w styczniu. Ale rozmawialiśmy też w tym kontekście, że od 1 stycznia Polska obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej" - powiedział Duda.
Prezydent zauważył, że jednym z priorytetów nadchodzącej prezydencji jest właśnie zacieśnienie więzi między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. "Więc między innymi na ten temat także z panem prezydentem elektem Donaldem Trumpem chcemy porozmawiać. Umówiliśmy się wstępnie, że do takiego spotkania w związku z tym dojdzie" - dodał.
Szczyt Trójmorza
Szczyt Trójmorza
Kolejnym omawianym wydarzeniem będzie Szczyt Trójmorza, który odbędzie się w Warszawie. "Będziemy rozmawiali także o sytuacji na Ukrainie. Pan prezydent elekt pytał mnie zresztą o moją ocenę tej sytuacji, więc tych tematów do omówienia mamy przede wszystkim dużo, ale na pewno zacieśnianie współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi" - dodał prezydent.
Odnosząc się bezpośrednio do podróży do Azerbejdżanu, Duda zapowiedział, że na COP29 będzie dyskutował m.in. na temat ochrony klimatu i rozwiązań, jakie na przyszłość powinny zostać wdrożone "w związku z tym niezwykle ważnym zagadnieniem, a także - co z mojego punktu widzenia bardzo istotne - również rozwojem nowoczesnych technologii". Poinformował, że jednym z tematów konferencji będzie również wykorzystanie wodoru do celów ochrony środowiska oraz pozyskiwania zielonej energii.
"Przewidziane jest tam również moje bilateralne spotkanie z gospodarzem szczytu, czyli prezydentem Azerbejdżanu (Ilhamem Alijewem), z którym łączą nas dobre relacje" - powiedział Duda.
"Tradycyjnie od czasów prezydentury profesora Lecha Kaczyńskiego, pan prezydent Alijew jest w dobrych relacjach z Polską. Odbyłem kilka lat temu wizytę w Azerbejdżanie. Rozmawialiśmy wtedy o współpracy energetycznej i na pewno te tematy z panem prezydentem Alijewem, poza kwestiami związanymi z samą konferencją COP 29, będę kontynuował" - zapewnił prezydent.
Szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP29, odbędzie się w dniach 11–22 listopada w stolicy Azerbejdżanu Baku, pod hasłem "W solidarności dla zielonego świata". Swoją wizytę prezydent Duda zakończy w środę 13 listopada.
Jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się co roku. W ramach konferencji obraduje najważniejszy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Umowę stworzono, by znacząco ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Jednak z czasem dodano nowe postanowienia i obecnie na konferencji porusza się także tematy ogólnie dotyczące klimatu.
źródło: PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez