WM.pl
9 maja 2025, Piątek
imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
  • 9°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Szefowa KE: zagrożenie atakiem na państwo UE największe od 30 lat

2024-11-13 09:50:02(ost. akt: 2024-11-13 09:58:59)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Rosja sprowadziła z powrotem wojnę do Europy, a nawet wojska z Korei Płn. Zagrożenie zbrojnym atakiem na państwo członkowskie UE jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej od zakończenia zimnej wojny – oceniła szefowa KE Ursula von der Leyen, występując we wtorek na forum współpracy fińsko-szwedzkiej w Espoo.

Warto przeczytać

  • Najnowsze wydanie Gazety Olsztyńskiej
  • Przedsiębiorcom kończy się czas
  • Porzucone jak śmieci – kocięta znalezione w PSZOK-u w Olsztynie
W wystąpieniu transmitowanym przez łącze wideo podkreśliła znaczenie gotowości w poszczególnych państwach, w tym także na ataki hybrydowe, cyberataki, dezinformacje czy sabotaże.

Odniosła się przy tym do ostatniego raportu na temat poprawy gotowości UE w sferze cywilnej i wojskowej przygotowanego przez poprzedniego prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto i przekazanego KE.

— Gotowość musi być zasadniczą postawą we wszystkim, co robimy; tak na poziomie poszczególnych państw, jak i UE — podkreśliła na konferencji "Hanaholmen".

Opierając się na raporcie zapewniła o planach wzmocnienia unijnego przemysłu obronnego i przygotowania na wypadek różnych katastrof. Nakreśliła przy tym trzy obszary działań.

Po pierwsze jest to wewnętrzny rynek przemysłu obronnego nastawiony na zwiększenie produkcji zaawansowanych technologii i wolumenu amunicji. Po drugie konieczne jest zabezpieczenie i rozwinięcie krytycznych łańcuchów dostaw, jak np. magazyny i zakłady produkcji szczepionek czy innych surowców strategicznych, nie tylko medycznych. Jako trzeci obszar szefowa KE wymieniła gotowość na zagrożenia klimatyczne i związany z tym system ochrony ludności i obrony cywilnej.

— Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata i trzeba wykorzystać wszystkie nasze zasoby, aby chronić Europejczyków przed zmianami klimatycznymi — podsumowała.

Premier Finlandii Petteri Orpo zwrócił przy tym uwagę, że "rolą UE" jest określić najważniejsze w przypadku zagrożeń, także na atak zbrojny, zadania administracji i społeczeństw.

— Być w gotowości to nasza postawa — stwierdził szef fińskiego rządu.

Komisja Europejska w nowym składzie pod przewodnictwem von der Leyen rozpocznie prace w grudniu.

(PAP)

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Unia Europejska Rosja atak wojna zagrożenie Ursula
red.
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B