Muzeum Powstania Warszawskiego nadal bez dotacji z rządu
2024-11-16 18:04:30(ost. akt: 2024-11-16 18:05:29)
Gdy Tusk zapowiadał przekazanie pieniędzy na Muzeum Powstania Warszawskiego, Rafał Trzaskowski ochoczo się wypowiadał. Kiedy padły trudne pytania na ten temat, odsyła swoją zastępcę.
„1 sierpnia to data szczególna. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszyscy – niezależnie od poglądów czy korzeni – z szacunkiem wspomną bohaterstwo młodych warszawianek i warszawiaków, którzy stanęli do nierównej walki z wrogiem. Premier Donald Tusk obchody tego wydarzenia rozpoczął od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ogłosił tam decyzję o przekazaniu instytucji 100 milionów złotych na rozbudowę” - podała 1 sierpnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Zadowolenia nie krył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski:
— Panie Premierze, wielkie podziękowania, bo to bardzo ważna deklaracja. Powstańców jest wśród nas coraz mniej i dlatego tak ważna jest pamięć o Powstaniu, o wartościach, za które oddawali swoje życie. Dlatego tak ważne jest, że znalazły się pieniądze na rozbudowę Muzeum. Dzięki temu misja edukacyjna będzie mogła być dalej rozwijana – podkreślił.
Minęło kilka miesięcy i na biurko tegoż prezydenta Warszawy trafiły pytania miejscowego radnego Damiana Kowalczyka, m.in. o to, czy obiecana kwota już została przekazana? Tym razem Trzaskowski już tak chętnie nie zechciał się wypowiedzieć, a do odpowiedzi wydelegował swoją zastępcę Aldonę Machnowską – Górę.
— Środki na rozbudowę, o których na konferencji z 1 sierpnia 2024 roku mówił Prezes Rady Ministrów, nie zostały jeszcze przekazane. Według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta, pieniądze powinny zostać przekazane bezpośrednio do Muzeum. Aby mogło to nastąpić, między Miastem a MKiDN musi zostać zawarta umowa o prowadzeniu jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Powstania Warszawskiego. Trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem projektu umowy. Projekt ten zostanie w najbliższych tygodniach przedstawiony Radzie m.st. Warszawy wraz z projektem uchwały o wyrażeniu zgody na zawarcie umowy. Po podjęciu uchwały oraz podpisaniu umowy przez prezydenta oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie możliwe formalne przekazanie środków z budżetu państwa na rozbudowę muzeum — poinformowała.
Dodała, że rozbudowa muzeum będzie mogła się rozpocząć po sporządzeniu projektów architektonicznych. Umowa z pracownią projektową będzie podpisana w najbliższych tygodniach.
Według szacunków muzeum, prace projektowe mogą potrwać do dwóch lat.
Fot. gov.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez