WM.pl
16 maja 2025, Piątek
imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
  • 7°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
    • Ogłoszenia
    • Anty-defamation
    • Kongres Przyszłości
    • Europe Direct
    • Plebiscyt Sportowy
    • Krasnal.info
    PODZIEL SIĘ

    Zielony Ład a konkurencyjność

    2024-11-19 12:47:35(ost. akt: 2024-11-21 15:55:22)

    Autor zdjęcia: Freepik

    Nowe porozumienie w sprawie konkurencyjności powinno uzupełniać zieloną transformację UE. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) w pełni popiera cele Europejskiego Zielonego Ładu. Jednak pilnie wzywa do zwrócenia uwagi na negatywne aspekty porozumienia, które wpłynęły na zatrudnienie i konkurencyjność UE.

    Warto przeczytać

    • Silna gospodarka to gwarancja naszego bezpieczeństwa
    • Kurierzy z Warmii i Mazur pod lupą
    • Nie żyje zastępca dowódcy 1. Mazurskiej Brygady Artylerii
    By zapewnić, że Europejski Zielony Ład odniesie sukces zarówno z punktu widzenia klimatu, jak i społeczno-gospodarczego — Unia Europejska potrzebuje odważniejszego i ambitniejszego podejścia oraz jasnych ram wdrażania. W swojej opinii w sprawie „Dialogów na temat czystej transformacji” EKES podkreśla również pilną potrzebę nowego porozumienia w sprawie konkurencyjności — jeśli UE ma osiągnąć swoje ambitne cele Zielonego Ładu, jednocześnie utrzymując dynamiczną gospodarkę, spójność społeczną i wysokiej jakości miejsca pracy dla pracowników w Unii. Ponadto UE musi uznać, że niektóre z jej podstawowych polityk okazały się kontrproduktywne i doprowadziły do spadku produkcji w UE, którą obecnie zastępuje się importowanymi produktami o znacznie większej zawartości węgla, oraz podjąć kroki w celu naprawienia tej tendencji, która jest nie tylko szkodliwa dla klimatu, ale także dla gospodarki i bezpieczeństwa UE.

    Silniejsze zabezpieczenia, znaczne inwrestycje

    EKES podkreśla, że by utrzymać równe warunki działania dla europejskich przedsiębiorstw — nowe porozumienie w sprawie konkurencyjności powinno obejmować silniejsze zabezpieczenia przed ucieczką emisji. Obejmuje to utrzymanie bezpłatnych przydziałów systemu handlu emisjami dla sektorów objętych mechanizmem dostosowania granicznego emisji dwutlenku węgla do czasu wprowadzenia wykonalnego rozwiązania dla eksportu i odpowiednich środków przeciwdziałających obejściu. Czasy wydawania pozwoleń powinny być również znacznie krótsze — w tym w przypadku kontroli sądowych sprzeciwów środowiskowych. Należy także dokonać znacznych inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe oraz w porty, by ułatwić rozwój odnawialnych źródeł energii na morzu. UE powinna również skupić się na neutralnej technologicznie polityce energetycznej, która zapewni większą długoterminową stabilność i konkurencyjne ceny na świecie. UE musi również inwestować w stabilne, niskoemisyjne źródła w okresie przejściowym.

    Ach, te ceny energii…!

    Ceny detaliczne energii elektrycznej dla przemysłu w UE są obecnie 2-3 razy wyższe niż w USA (2021-2023), podczas gdy historycznie utrzymywały się na poziomie około 1,5-2 razy wyższym. Ceny gazu są 3-6 razy wyższe w porównaniu do 2-3 razy wyższych w przeszłości, a różnica w stosunku do cen w Chinach jest jeszcze większa. EKES proponuje zatem, by przed zamknięciem istniejącego źródła energii państwa członkowskie przeprowadziły pełną ocenę skutków (obejmującą także skutki społeczne) i wymagały zapewnienia bardziej zrównoważonego źródła energii. Ponadto państwa członkowskie powinny wprowadzić programy wsparcia w celu przełamania pozostałych barier dla umów zakupu energii ze źródeł odnawialnych, zgodnie z dyrektywą w sprawie odnawialnych źródeł energii. Powinno to obejmować instrumenty zwiększające niezawodność energii odnawialnej. Należy również utrzymać program rekompensaty kosztów pośrednich, by częściowo zrekompensować dodatkowy wzrost cen energii elektrycznej spowodowany systemem handlu emisjami.

    Cenna woda

    Biorąc pod uwagę znaczenie wody dla produkcji przemysłowej i rolnej, potrzebna jest strategia UE w celu zwiększenia bezpieczeństwa wodnego — nastawienie, które znajduje odzwierciedlenie w apelu EKES-u o Blue Deal [Błękitny Ład]. EKES podkreśla, że bez znaczących inwestycji w wodę, energię, sieci elektroenergetyczne i morską infrastrukturę energetyczną Europa nie osiągnie swoich celów Zielonego Ładu i pozostanie w tyle pod względem konkurencyjności, co będzie miało poważne konsekwencje dla zatrudnienia. Ponadto, biorąc pod uwagę, że sektor budowlany jest drugim co do wielkości ekosystemem przemysłowym w UE, a budynki odpowiadają za 40% zużycia energii — sektor ten ma ogromny potencjał, by przyczynić się do Zielonego Ładu. Dlatego należy zrobić więcej, by promować zielone zamówienia publiczne, ponowne wykorzystanie materiałów pierwotnych i recykling.

    Mniej biurokracji!

    Ponadto EKES wzywa do znacznego ograniczenia zarówno biurokracji, jak i wymogów sprawozdawczych, zgodnie z propozycjami Komisji, a także do specjalnego instrumentu finansowego w celu wsparcia produkcji surowców krytycznych i technologii zerowych netto. EKES wzywa również do wprowadzenia zachęt do promowania czystszych środków transportu w miastach, w tym transportu publicznego, chodzenia pieszo, jazdy na rowerze i czystych pojazdów. Na koniec EKES podkreśla, że ramy sprawiedliwej transformacji UE powinny zostać wykorzystane w jak największym stopniu, aby zapewnić przekwalifikowanie i podnoszenie kwalifikacji europejskich pracowników na rzecz społecznie inkluzywnej i ekonomicznie wydajnej zielonej i konkurencyjnej transformacji w UE.
    oprac. mmb

    VII Dni Świadomości Żywieniowej ruszają jutro

    VII Dni Świadomości Żywieniowej odbędą się w dniach 22-24 listopada 2024 r. Koło Naukowe Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej UWM organizuje Dni w formie zdalnej na platformie Google Meets.

    By uczestniczyć w spotkaniu należy mieć konto na poczcie gmail.com organizatorzy proszą, o dołączanie do spotkań nie wcześniej niż wyznaczone godziny. Do spotkania można dołączyć na dwa sposoby: klikając w link lub wpisując kod (po wejściu na platformę Google Meet widnieje miejsce wpisania kodu).
    Poniżej podajemy linki do spotkań oraz kody:
    22.11.2024 - I Dzień VII Dni Świadomości Żywieniowej, piątek, 22 listopada, 08:30–20:30
    Link do rozmowy wideo: https://meet.google.com/vep-qurt-jbq
    Kod: vep-qurt-jbq
    23.11.2024 - II Dzień VII Dni Świadomości Żywieniowej, sobota, 23 listopada, 08:30–19:30
    Link do rozmowy wideo: https://meet.google.com/sad-chay-bau
    Kod: sad-chay-bau
    24.11.2024 - III Dzień VII Dni Świadomości Żywieniowej, niedziela, 24 listopada, 09:30–19:30
    Link do rozmowy wideo: https://meet.google.com/emy-qyat-tgy
    Kod: emy-qyat-tgy

    Wydarzenie będzie obejmowało serię wykładów prowadzonych przez pracowników i doktorantów Wydziału Nauki o Żywności, pracowników Wydziału Lekarskiego, Szkoły Zdrowia Publicznego w Olsztynie oraz specjalistów z dziedziny żywienia człowieka i dietetyki spoza Uniwersytetu (m.in. Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie czy samodzielnych dietetyków). Organizatorzy będą też gościć zagranicznych naukowców, m.in. z Turcji. Wydarzenie dotyczy żywienia człowieka, rozumianego z perspektywy specjalistów różnych dziedzin —technologów, żywieniowców, dietetyków, lekarzy, psychologów. Głównym celem przedsięwzięcia jest poszerzenie świadomości żywieniowej słuchaczy oraz wzajemna wymiana poglądów. Gazeta Olsztyńska oraz punkt Europe Direct Warmia i Mazury objęły wydarzenie patronatem medialnym.
    W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!
    Magdalena Maria Bukowiecka

    Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
    ZAMKNIJ
    Tagi:
    Europe Direct Europe Direct Europe Direct Warmia i Mazury Unia Europejska Dni Świadomości Żywieniowej link
    Magdalena Maria Bukowiecka
    więcej od tego autora

    PODZIEL SIĘ

    Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

    Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

    Zaloguj się lub wejdź przez FB

    GazetaOlsztyńska.pl
    • Koronawirus
    • Wiadomości
    • Sport
    • Olsztyn
    • Plebiscyty
    • Ogłoszenia
    • Nieruchomości
    • Motoryzacja
    • Drobne
    • Praca
    • Patronaty
    • Reklama
    • Pracuj u nas
    • Kontakt
    ul. Tracka 5
    10-364 Olsztyn
    tel: 89 539-75-20
    internet@gazetaolsztynska.pl
    Biuro reklamy internetowej
    tel: 89 539-76-29,
    tel: 89 539-76-59
    reklama@wm.pl

    Bądź na bieżąco!

    Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

    • Polityka Prywatności
    • Regulaminy
    • Kontakt
    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B