Kto podgrzewa wodę w Węgorapie?
2024-11-26 10:50:00(ost. akt: 2024-11-26 11:26:51)
Kto choć raz nie był na Międzynarodowym Jarmark Folkloru, ten zaprawdę ma czego żałować. Warto tam być. A przy okazji zajrzeć do Muzeum Kultury Ludowej. Warto tam zajrzeć nie tylko w sierpniu, ale przez całe lato i rok.
Węgorzewo to wiadomo woda, Mamry i Święcaj, ale też trochę drewna, które sobie stoi obok Węgorapy (Kanału Węgorzewskiego). Chaty przywędrowały tam z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski) a drewniana remiza z podwęgorzewskiego Ołownika. Dodajmy do tego szachulcową kuźnię z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa i mamy w całej swojej krasie Park Etnograficzny istniejący przy węgorzewskim Muzeum Kultury Ludowej.
— Główne zainteresowania placówki ogniskują się wokół kultury ludowej wszystkich grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących współcześnie i w przeszłości Polskę północno–wschodnią...Gromadzone są tu muzealia z obszaru Mazur i Warmii oraz z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców tego Regionu. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, sztuka ludowa — można przeczytać na stronie muzeum.
Muzeum ma w swoich zbiorach kolekcję starych pocztówek i unikalnych pisanek, wycinanek, kwiatów z tkanin i bibułki, ale też ukraińskich haftów.
We wspomnianych chatach można obejrzeć stałe wystawy, a przykład: "Cztery pory roku w izbie chłopskiej". W muzeum znajduje się ogród, w którym uprawiane są rośliny wykorzystywane niegdyś w medycynie ludowej, kuchni i rzemiośle. A obok zabytkowej remizy stoi nie wiele mniej zabytkowy dawny wóz strażacki.
Muzeum kojarzy się nam z czymś statecznym i statycznym. Może tak jest w jakiś innych muzeach, ale na pewno nie tutaj. Muzeum bowiem aż kipi energią, jakby ktoś podgrzał w Węgorapie wodę. Można tam bowiem uczestniczyć w najróżniejszych działaniach, warsztatach i pokazach związane z tradycyjnymi technikami rękodzielniczymi, takimi jak: garncarstwo, kowalstwo czy plecionkarstwo.
Muzeum organizuje też trzy duże imprezy. Zimą to przegląd widowisk kolędniczych „Herody” (styczeń–luty), wiosną (sobota tydzień przed Wielkanocą) o i oczywiście wspomniany już Międzynarodowy Jarmark Folkloru (pierwszy weekend sierpnia), któremu towarzyszy Festiwal Węgorapa Folk Music.
Muzeum organizuje też trzy duże imprezy. Zimą to przegląd widowisk kolędniczych „Herody” (styczeń–luty), wiosną (sobota tydzień przed Wielkanocą) o i oczywiście wspomniany już Międzynarodowy Jarmark Folkloru (pierwszy weekend sierpnia), któremu towarzyszy Festiwal Węgorapa Folk Music.
W ostatnim, 47. Jarmarku (2024) swoje wyroby pokazało około 170 wystawców z kraju oraz 17 z zagranicy. Jarmark to jednak ie tylko zakupy, ale też dwa dni koncertów folklorystycznych zespołów pieśni i tańca z kraju i zagranicy.
Więcej zdjęć jest TUTAJ
Kiedy już obejrzeliście wystawy wróćcie koniecznie do siedziby muzeum. Jest tam mały sklepik, gdzie można kupić rękodzieło, ale tez bardzo faje książki, w tym wydawane przez muzeum „Studia Angerburgica”.
Muzeum jest otwarte przez cały rok, z różnymi godzinami w zależności od sezonu. Dokładne informacje znajdziecie a stronie muzeum.
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie to miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością, ukazując bogactwo tradycji i kulturę regionu. Zapraszam do odkrywania Mazur z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Igor Hrywna
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Ciekawa #3116381 | 37.31.*.* 29 lis 2024 18:21
A kim jest ta pani ze zdjęcia? Brak jakichkolwiek podpisów :(
odpowiedz na ten komentarz