Euro, 800 plus, wiek emerytalny i transformacja energetyczna - jaka będzie agenda Trzaskowskiego?
2024-11-23 13:59:36(ost. akt: 2024-11-23 14:06:13)
Rafał Trzaskowski, który został kandydatem KO na prezydenta zadeklarował, że jest gotów na każdego kontrkandydata i idzie po zwycięstwo w wyborach prezydenckich.
Rafał Trzaskowski wygrał prawybory i został kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Rafał Trzaskowski uzyskał 74,75 proc. głosów, jego kontrkandydat Radosław Sikorski uzyskał 25,25 proc. głosów.
Trzaskowski powiedział, dziennikarzom, że bardzo cieszy się, iż w Koalicji Obywatelskiej przeprowadzono prawybory, które potwierdziły jego kandydaturę. "U nas zadecydowało 22 tys. osób. Każdy głos się liczy, a nie tylko jeden głos, jak w PiS" - podkreślił. Zadeklarował też, że jest gotów na każdego kontrkandydata w wyborach. "Idę po zwycięstwo" - dodał.
Ocenił jednocześnie, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego jest "kompletnie pogubione", ma "samych złych kandydatów" i przez to bardzo trudny wybór. "My mamy dobrych kandydatów, obaj kandydaci byli naprawdę do tego przygotowani. Wybraliśmy i od 7 grudnia zabieramy się do ciężkiej pracy" - zapewnił.
"Przygotowujemy się do 7 grudnia, do olbrzymiej mobilizacji, przygotowujemy sam początek kampanii. A potem od 7 grudnia już zaczynamy i się nie zatrzymamy aż do wygranych wyborów" - zapowiedział.
Zdaniem kandydata KO, kampania prezydencka będzie poświęcona tematom bezpieczeństwa, gospodarki, jakości życia, ochrony zdrowia, będzie o tym "o czym Polki i Polacy na co dzień rozmawiają".
Dopytywany, czy rząd Koalicji Obywatelskiej będzie obciążeniem dla jego kandydatury, Trzaskowski zaprzeczył. Jak przekonywał, rząd wywiązuje się ze swoich obietnic i ma bardzo wysokie poparcie. "Ta kampania będzie inna, przede wszystkim nie będzie tego kłamstwa i machiny propagandy po jednej stronie, tylko będzie dużo bardziej równa i o to dokładnie chodziło" - dodał.
Prezydent Warszawy ocenił też, że Radosław Sikorski - deklarując swoje bezwarunkowe poparcie - zachował się z wielką klasą. "Będziemy wszyscy pracować na wspólne zwycięstwo" - powiedział.
Pytany, czy jego kontrkandydat w prawyborach mógłby znaleźć się w jego kancelarii, Trzaskowski uśmiechnął się i odpowiedział jedynie, że Radosław Sikorski jest "fenomenalnym ministrem spraw zagranicznych". "Jeszcze raz wielkie podziękowania za jego klasę i za jego rycerską postawę" - dodał.
7 grudnia na Śląsku kandydat KO w wyborach zaprezentuje swój program.
Jaka będzie agenda Trzaskowskiego?
Rafał Trzaskowski, w ostatnich dniach przed ważnym dla KO głosowaniem, intensywnie podróżował po Polsce i udzielał wywiadów. W rozmowie z Polsat News zapewnił, że rząd nie planuje podwyższenia wieku emerytalnego ani obniżenia świadczenia 800 plus, a on sam nie podpisałby takich ustaw.
Rafał Trzaskowski, w ostatnich dniach przed ważnym dla KO głosowaniem, intensywnie podróżował po Polsce i udzielał wywiadów. W rozmowie z Polsat News zapewnił, że rząd nie planuje podwyższenia wieku emerytalnego ani obniżenia świadczenia 800 plus, a on sam nie podpisałby takich ustaw.
Rafał Trzaskowski skomentował planowane przez rząd cięcia budżetowe, w tym zmniejszenie finansowania Kancelarii Prezydenta o ponad 13 mln zł w 2025 roku. Zarzucił Andrzejowi Dudzie przekształcenie kancelarii w „przechowalnię dla partyjnych aparatczyków” i uznał takie oszczędności za uzasadnione. Wskazał też priorytety: inwestowanie w armię, zabezpieczanie granic oraz rozwój „Tarczy Wschód”, a także utrzymanie relacji z kluczowymi sojusznikami.
Rafał Trzaskowski, jeszcze w 2016 roku, podkreślał konieczność rozmawiania o trudnych tematach, takich jak wejście Polski do strefy euro, zaznaczając, że nie można pozwolić sobie na marginalizację w Unii Europejskiej. Jednak w październiku tego roku, podczas spotkania w Bielsku-Białej, stwierdził, że Polacy nie są gotowi na przyjęcie euro, choć decyzja o wstąpieniu do strefy euro została podjęta w Traktacie Akcesyjnym. Podkreślił, że decyzja o wprowadzeniu euro zależy od Polski i może nastąpić za 20 lat lub dłużej.
W Katowicach Trzaskowski odniósł się również do Zielonego Ładu, oceniając go jako dobry pomysł, ale źle zaprojektowany, co wymaga dyskusji na forum Unii Europejskiej.
Rafał Trzaskowski odniósł się do kwestii Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) podczas spotkania w Katowicach, gdzie odpowiedział na pytanie o baner: „CPK w Polsce, nie w Berlinie”. Zaznaczył, że CPK nie będzie "najważniejszym lotniskiem na świecie", lecz jednym z większych w Europie. Podkreślił, że przed inwestowaniem w CPK należy najpierw rozwijać LOT i inwestować w Okęcie, aby umożliwić ekspansję polskiego przewoźnika.
W kontekście transformacji energetycznej Trzaskowski wyraził opinie na temat odchodzenia od węgla, wskazując na potrzebę stopniowego procesu. Przypomniał, że Polska ma zobowiązania do ograniczenia emisji węgla do 2050 roku, ale kluczowe jest stworzenie nowych miejsc pracy w regionach górniczych. Wspomniał również o konieczności traktowania gazu jako paliwa przejściowego, aby uniknąć sytuacji, w której Polska musiałaby importować węgiel, jak miało to miejsce w Niemczech.
Źródło: PAP/interia.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez